DĚJE SE JINDE: Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska

Pozvánka na výstavu Léčivá síla a moc rostlin v tradiční kultuře Novojičínska, která probíhá od 29. ledna do 1. května 2016 v Muzeu Novojičínska (Žerotínský zámek v Novém Jičíně).

Z anotace výstavy:

Výstava se věnuje léčivým rostlinám, jejich praktickému využití očima muzejního botanika i etnografa. Ještě na přelomu 19. a 20. století se Novojičínsko pyšnilo množstvím rostlin, které jsou dnes pro nás vzácné, nebo, bohužel, úplně vymizely. Tato výstava nabízí pohled na realitu, jak se rostliny promítaly do života našich předků, co pro ně znamenaly, a upozorňuje na posun hodnot směrem od kdysi běžného až k chráněnému.

Člověk jako součást přírody byl a je s ní úzce spjatý od počátku svého života až do jeho konce. Příroda mu poskytuje zaměstnání, obživu, léčí ho. Záleží na získávaných i tradicí předávaných znalostech a zkušenostech, do jaké míry dokáže jedinec žít v symbióze se svým prostředím a též ho opatrovat.

Říše rostlin provázela naše předky doslova na každém kroku. Nebylo určující, zda se jednalo o oblast kuchyně, uzdravování, o nejrůznější společenské projevy nebo dokonce jejich využití v magii. Rostliny byly vždy po ruce a jejich význam se řídil pouze lidskými znalostmi a úmyslem.

Vernisáž výstavy ve čtvrtek 28. ledna 2016 v 17,00 hodin. V programu vystoupí ženský sbor Polajka z Rožnova pod Radhoštěm.

vystava-leciva-sila-rostlin

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Děje se jinde .... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.