Gypsophila perfoliata – šater prorostlý

karty druhůCaryophyllaceae – hvozdíkovité

KATEGORIE:přechodně zavlečený neofyt (→ neo cas)

NÁLEZY:ND MSP ČBS

MAPA:mapa na pladias.cz
 
POZNÁMKA:rozšíření na severovýchodě ČR: v roce 1965 sbírána na rudištích v Polance nad Odrou a Ostravě, roku 2020 objevena i v Třineckých železárnách, v místech kde se skladovala ruda;

rozšíření v ČR: mimo tato místa byla roku 2019 sbírána u Chodova (okr. Karlovy Vary) na Smolnické výsypce někdejší paroplynové elektrárny;

původ: jihovýchodní Evropa a střední Asie;

biotopy: sekundární štěrkové substráty s nízkým podílem humusu, v přirozených podmínkách osídluje pestrou škálu biotopů se zásaditou pH reakcí a většinou významnou mírou salinity;

znaky: vytrvalá, žlutozelená, až 1 m vysoká bylina s vejčitými až podlouhle kopinatými, na bázi objímavými 3–7 žilnými listy; 2–4 mm dl., lysým K a až 5 mm dl. bledě nachovou, růžovou až bílou C; kvete VII–IX;

LITERATURA:Bartoszek W. & Stachurska-Swakoń A. (2016): Gypsophila perfoliata (Caryophyllaceae) in Poland. – Polish Botanical Journal 61: 257–262.

Danihelka J. (2019): Gypsophila L. – šater. – In: Kaplan Z., Danihelka J., Chrtek J. jun., Kirschner J., Kubát K., Štech M. & Štěpánek J. [eds]: Klíč ke Květeně České republiky. Ed. 2: 718–719, Academia, Praha.

Danihelka J. & Šumberová K. (2017): Gypsophila perfoliata. – In: Kaplan Z., Danihelka J., Šumberová K., Chrtek J. Jr., Rotreklová O., Ekrt L., Štěpánková J., Taraška V., Trávníček B., Prančl J., Ducháček M., Hroneš M., Kobrlová L., Horák D. & Wild J., Distributions of vascular plants in the Czech Republic. Part 5, Preslia 89: 370.
Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je gypsophila-perfoliata-2.jpg. Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je gypsophila-perfoliata-3.jpg. Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je gypsophila-perfoliata-4.jpg. Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je gypsophila-perfoliata-5.jpg. Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je gypsophila-perfoliata-6.jpg.

Foceno v Třinci (3. a 19. 7. 2020).

Kartu zpracoval: David Hlisnikovský
(poslední aktualizace 1. 7. 2021)