Třetí letošní pobočková exkurze směřovala na Jesenicko, do údolí Bělé, konkrétně do osady Filipovice na východním úpatí vrchu Točník. Sraz jsme měli na rozlehlém, nevzhledném parkovišti, které nyní zelo prázdnotou, avšak dávalo tušit, že v zimních měsících zde bývá rušno. Největší zdejší turistickou atrakcí je lyžařská sjezdovka, která přitahovala i naši pozornost. Avšak hlavním cílem naší exkurze byla Přírodní rezervace Filipovické louky.
První botanický špek na nás čekal již přímo na parkovišti. Byly jím bohaté porosty kontryhele grúňského (Alchemilla gruneica), který nás spolu s desítkou dalších druhů téhož rodu dále doprovázel přes celou osadu až na její severní okraj, kde se již rozkládala zmíněná rezervace. Filipovické louky představují ostrůvek mokřadních a rašelinných luk, jež se právě skvěly bělobou chmýří suchopýru úzkolistého (Eriphorum angustifolium) a rozkvétajících kozlíků dvoudomých (Valeriana dioica), mezi nimiž se pak objevovaly fialové hlavičky prstnatců májových (Dactylorhiza majalis). Jako ukázku flóry a vegetace mokřadních luk Jeseníků můžeme Filipovické louky doporučit, zvlášť pokud je míjíte na cestě za jinými dobrodružstvími. Rezervace má jen 2,2 hektaru a její prohlídka netrvá dlouho. Bohužel jsme museli konstatovat, že lokalita v minulosti utrpěla dobře míněným, leč špatně provedeným ochranářským zásahem – vyhloubením tůně (bazénu?) pro obojživelníky na nejcennějších lučních partiích.
Nabaženi mokřadů, nabrali jsme přímý směr ke sjezdovce. Byli jsme v očekávání nálezů typických „sjezdovkových“ druhů jako jsou plavuníky nebo hruštičky. Těch jsme se nedočkali, avšak naše oko potěšila menší populace lněnky alpské (Thesium alpinum) a na jednom místě dokonce zbloudilý jedinec prstnatce májového. Sjezdovka byla kromě toho místy plná blíže neurčitelných vemeníků (zatím nekvetly). Když jsme dosáhli horní stanice vleku, rozhodli jsme se pro sestup oklikou, tedy přes okolní bučiny a smrčiny, v nichž nás zaujaly horské druhy podbělice alpská (Homogyne alpina), violka dvoukvětá (Viola biflora) nebo zimolez černý (Lonicera nigra).
Exkurzi jsme zakončili v odpoledních hodinách, v dobrém rozmaru a naštěstí s pláštěnkou zapadlou hluboko na dně batohu.
Text: Vojtěch Taraška & Radim Hédl
Foto: Vojtěch Taraška

Foto 1. Exkurzní skupina se brouzdá po Filipovických loukách.

Foto 2. Filipovické louky v jarním hávu ze suchopýrů a kozlíků dvoudomých.

Foto 3. Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) na Filipovických loukách.

Foto 4. Momentka z výstupu po lyžařské sjezdovce.

Foto 5. Lněnka alpská (Thesium alpinum) parazitující na sjezdové trati.