Poslední květnový den letošního roku jsme v Moravskoslezské pobočce ČBS věnovali botanické exkurzi zaměřené na kontryhely v oblasti Javorníků. Malá, ale nadšená skupinka osmi účastníků a dvou vedoucích vyrazila z Malých Karlovic jižním úpatím vrchu Lopušná, přes sedlo Příschlop až do malebného údolí Podťaté. Naším hlavním cílem bylo objevit co nejvíce zástupců rodu kontryhel (Alchemilla), včetně několika vzácnějších druhů. To se nám nakonec podařilo, protože během exkurze jsme zaznamenali nejméně jedenáct druhů kontryhelů.
Jako jeden z prvních jsme objevili kontryhel stejnozubý (Alchemilla isodonta), druh, který byl v minulosti z území České republiky neznámý. Krátce nato jsme narazili na další vzácnější druh, kontryhel číšolistý (Alchemilla cymatophylla). Nejdéle jsme si však museli počkat na kontryhel grúňský (Alchemilla gruneica), který je pro beskydskou oblast typický. Naopak kontryhel Walasův (Alchemilla walasii), který je z této oblasti uváděn, se nám s úplnou jistotou potvrdit nepodařilo.
Exkurze ale nebyla jen o kontryhelech. Cestou jsme obdivovali i další zajímavé rostliny, například několik druhů orchidejí jako prstnatec májový (Dactylorhiza majalis), prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina), vstavač mužský (Orchis mascula) vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), bradáček vejčitý (Listera ovata) a hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis). Z dalších pozoruhodných druhů, které jsme na trase potkali, stojí za zmínku kyčelnice devítilistá (Dentaria enneaphyllos), pcháč bělohlavý (Cirsium eriophorum), kapraď Borrerova (Dryopteris borreri), hnilák smrkový (Monotropa hypopitys), hruštička menší (Pyrola minor), bika žlutavá (Luzula luzulina), vítod ostrokřídlý (Polygala multicaulis) a kokrhel luštinec (Rhinanthus alectorolophus).
V samotném závěru trasy nás v srdci hor překvapily mohutné trsy ostřice latnaté (Carex paniculata) a na starých jasanech jsme objevili i velmi vzácné lišejníky – jasanovku brvitou (Anaptychia ciliaris) a rožďovku topolovou (Ramalina fastigiata).
Exkurze byla nejen poučná, ale i inspirující. Ukázala nám, jak pestrá a bohatá je příroda Javorníků, a potvrdila, že i v dobře prozkoumaných oblastech lze stále objevovat nové a vzácné druhy.
Text: Martin Dančák
Foto: David Hlisnikovský (1-5), Václav Dvořák (6).

Foto 1. Exkurzní skupina u samoty Potoky v Malých Karlovicích.

Foto 2. Lesní prameniště se starčkem potočním (Tephroseris crispa) pod samotou Příschlop.

Foto 3. Luční prameniště s prstnatcem májovým (Dactylorhiza majalis) u samoty Lopušanky.

Foto 4. Jasanovka brvitá (Anaptychia ciliaris) rostoucí na kmeni jasanu ztepilého (Fraxinus excelsior) v osadě Světlá v údolí Podťaté.

Foto 5. Mohutné trsy ostřice latnaté (Carex paniculata) v příkopu u silnice v osadě Světlá údolí Podťaté.

Foto 6. Kontryhel grúňský (Alchemilla gruneica) v osadě Světlá v údolí Podťaté.