Bryologická exkurze na Starojický kopec – krátký report

V sobotu 5. října 2019 vyrazila čtyřčlenná skupinka nadšených bryologů na velmi zajímavou lokalitu Starý Jičín, kde se nachází zřícenina hradu nad stejnojmennou obcí. Hrad vznikl na konci 12. nebo na počátku 13. století, první písemná zmínka o něm pochází z roku 1240. V současnosti jsou k vidění pouze zbytky mohutných hradeb a zrekonstruovaná hradní věž. Nás však spíš než historie hradu zaujal samotný kopec, na kterém hrad stojí. Důvody, proč jsme se na lokalitu vydali byly nízká prouzkoumanost a geologický podklad. Celý kopec je totiž tvořen bazickými slepenci s poměrně velkými a častými valouny vápence. Velmi dobře je patrná geologická stavba podloží v hradním obranném příkopu a také na samotných základech hradu, které přímo nasedají na původní skalisko. Náš předpoklad, že lokalita bude bohatá na bazifilní druhy, se ukázal být správným. Hned při výstupu lesem po žluté turistické značce jsme mohli pozorovat bohaté porosty bazifilního mechu zobanitka zední (Rhynchostegium murale), na vápencových kamenech jsme sbírali měřík zobanitý (Plagiomnium rostratum) nebo čepičatku točivou (Encalypta streptocarpa). Kompletní seznam nalezených taxonů bude zveřejněn v novém čísle časopisu Zprávy MSP ČBS.

I přes deštivé a chladné počasí jsme absolvovali naplánovanou trasu a zamrzelo nás snad jen uzavření expozice a restaurace v opravené hradní věži, které jsme tak nemohli navštívit.

Poslední letošní terénní akce pobočky se tedy vydařila a opět se sejdeme v terénu na neméně zajímavých lokalitách na jaře v roce 2020!

Foto 1. Účastníci exkurze při výstupu na hrad.

Foto 2. Účastníci exkurze a průzkum bazického výchozu u hradní věže.

Foto 3. Detailní pohled na geologický podklad.

Foto 4. Probíhající rekonstrukce zbytků hradního zdiva.

Foto 5. Hradním příkopem oddělená hláska.

Text: Jana Tkáčiková, Svatava Kubešová

Foto: Jana Tkáčiková, Michal Šarina

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.