Determinační setkání – rod Epilobium

V sobotu 5. 11. 2016 proběhlo již tradiční podzimní determinační setkání pobočky. Tentokrát jsme se sešli v komorním počtu devíti zájemců včetně lektora Jirky Danihelky nad rodem vrbovka (Epilobium). Díky výborně připravenému materiálu – názorná prezentace, aktualizovaný určovací klíč i herbářový materiál – jsme nabyli dojmu, že tento rod není tak obtížný. Ujasnili jsme si taky, kde hledat hypanthium. Pro ty, kteří na setkání nebyli: nad semeníkem se vytváří hypanthium, někdy sotva zřetelné (max. 2,5 mm dlouhé), které na horním konci nese kališní a korunní lístky a opadává spolu s květem! Tedy znaky na hypanthiu je možné pozorovat pouze u kvetoucích rostlin!

Uvidíme, jak prověříme nově nabyté znalosti následující botanickou sezónu přímo v terénu.

_deter16Účastníci setkání a lektor J. Danihelka.

_deter16-2Podlouhle vřetenovitě obvejcovitá semena vrbovky alpské (Epilobium alpestre).

Text: J. Tkáčiková, foto: J. Tkáčiková, B. Šimčíková.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.