Determinační setkání – úzkolisté kostřavy (Festuca subgen. Festuca) – krátký report

V sobotu 11. září 2021 proběhlo na katedře botaniky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci několikrát odkládané determinační setkání zaměřené na poznávání úzkolistých kostřav. Lektorem byl Petr Šmarda z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity v Brně. Na setkání nakonec dorazilo jen pět statečných účastníků, jež se nezaleklo této, mezi botaniky nepopulární skupiny.

Úzkolisté kostřavy představují složitou skupinu, která je obtížná na určování. Hlavní roli hraje nedostatek morfologických znaků vhodných k určování, polyploidie a do jisté míry i hybridizace. Petr Šmarda nás v průběhu své přednášky seznámil s morfologickými a anatomickými znaky kostřav, s jejich variabilitou a také s tím, jak se ve sterilním stavu liší od dalších úzkolistých rodů trav (metlička, paličkovec, smilka…). Následovalo pojednání o polyploidii a o tom, jak se vyšší ploidní úroveň projevuje v morfologických znacích kostřav. Hlavní část přednášky pak byla zaměřena na představení jednotlivých druhů v ČR a na Slovensku. V druhé části si účastníci setkání prohlédli připravené herbářové položky a vyzkoušeli si řezat listy, pozorovat počty cévních svazků a sklerenchymatické buňky. K determinaci jsme obdrželi také přehlednou tabulku, pomocí které lze jednotlivé středoevropské druhy rozřadit do agregátů.

K výraznějším novinkám patří především několik druhů, které byly v ČR nově rozeznány v posledních letech: Festuca csikhegyensis, F. albensis (tetraploidní taxony z okruhu F. pallens) a F. pseudodalmatica (tetraploidní taxon z okruhu F. valesiaca). Změn doznala také nomenklatura některých druhů. Pro většinu účastníků pak bylo potěšující, že lze kostřavy poměrně úspěšně rozlišit alespoň do jednotlivých okruhů, a navíc se na území severní Moravy a Slezska nevyskytuje až tak velké množství druhů.

text: M. Hroneš, foto: A. Uvírová (Foto 1–3), D. Hlisnikovský (Foto 4–5)

Foto 1. Petr Šmarda začíná svou přednášku o úzkolistých kostřavách.

Foto 2. Petr Šmarda ukazuje účastníkům setkání, jak nejlépe připravit řez listem kostřavy.

Foto 3. Řezy jsme pozorovali pod mikroskopem.

Foto 4. Řez listové čepele Festuca valesiaca s třemi nápadnými sklerenchymatickými provazci, pěti cévními svazky a čtyřmi rýhami.

Foto 5. Diskuze nad vzorovými položkami k jednotlivým druhům.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2021. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.