Exkurze za kruštíky do Ždánického lesa

V sobotu 20. 7. 2013 se uskutečnila exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS, jenž byla zaměřena na poznání několika vzácnějších a málo známých druhů kruštíků. Pod vedením P. Batouška a Z. Kežlínka se seznámilo 16 účastníků i přes dlouhé suché období uplynulých let s těmito 8 druhy kruštíků a 1 křížencem: Epipactis helleborine, E. microphylla (v semenících), E. muelleri (vzácně), E. leutei, E. neglecta, E. pontica (v poupatech), E. purpurata (v poupatech), E. voethii a E. ×kezlinkii (Epipactis helleborine × voethii). Nádherné dubohabrové porosty místy protkané holosečí skýtaly účastníkům exkurze v úmorném vedru příjemný chládek.


Epipactis pontica


Epipactis neglecta


Epipactis muelleri

–––––––––––––––––––––-
Text: Petr Batoušek
Foto: Petr Batoušek

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2013. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.