Floristická exkurze do okolí Hlinska pod Hostýnem a Holešova – krátký report

V pátek 20. 5. 2016 se uskutečnila druhá společná exkurze MSP ČBS a PřF UP v roce 2016. Šest účastníků se hrdinně vydalo do floristicky nehostinné zemědělské krajiny severního Holešovska. Oblast mezi Holešovem, Prusinovicemi a Hlinskem v Čechách leží na rozhraní mezofytika a termofytika a v minulosti se zde vyskytovala celá řada vzácných termofytních druhů rostlin, např. oman mečolistý (Inula ensifolia) a hvězdnice chlumní (Aster amellus). V současné době je zde bohužel většina termofytů vyhynulá.

Prvním cílem exkurze byla PP Dubina, kde jsme ověřili početnou populaci snědku pyrenejského kulatoplodého (Ornithogalum pyrenaicum subsp. sphaerocarpum). Po dostatečném nabažení se tímto kriticky ohroženým druhem jsme se začali přesouvat k dalšímu cíli – zrušené rezervaci Kruhy u Tučap. Po cestě jsme na stráni jihovýchodně od Prusinovic objevili pomněnku různobarvou (Myosotis discolor). Samotné Kruhy nás příliš nepřekvapily. Ze vzácnějších druhů se zde stále vyskytují např. plicník měkký (Pulmonaria mollis), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris) a rozrazil ožankový (Veronica teucrium). Mezi poli směrem k Holešovu jsme pak objevili několik zajímavějších plevelů, mimo jiné lničku lnoplodou (Camelina microcarpa) a bračku rolní (Sherardia arvensis). Poslední zastávku jsme věnovali travnaté stráňce nad Dobroticemi, kde rostl např. čilimník nízký (Chamaecytisus supinus). Exkurzi jsme zakončili studeným pivem (případně horkou kávou) a vydatnou porcí borůvkové zmrzliny v Dobroticích.

Foto 1. Rozprava nad snědkem pyrenejským kulatoplodým v PP Dubina.

Foto 2. Pomněnka různobarvá byla nesporně nejlepším nálezem dne.

Foto 3. Pohled do vegetace v Kruzích u Tučap, na některých místech dominují druhy jako ocún jesenní, plicník měkký a kostival hlíznatý úzkolistý.

Foto 4. Luční porosty v bývalé rezervaci Kruhy u Tučap jsou dnes bohužel značně degradované a dominuje v nich mezofilní až téměř lesní vegetace.

Foto 5. Pohyb v zemědělské krajině nám zpříjemňovaly některé druhy plevelů, např. bohaté porosty zemědýmu lékařského.

Text a foto: Michal Hroneš

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.