Floristický minikurz na jižním okraji Vsetínska a na severu Valašskokloboucka 2014 – krátký report

Ve dnech 13. až 15. června 2014 se uskutečnil další floristický minikurz pořádaný Moravskoslezskou pobočkou ČBS. Stejně jako loni se jej zúčastnili nejen členové pobočky, ale i další lidé, mezi kterými vykrystalizovali naši noví členové. Ubytování jsme měli zajištěno v obci Horní Lideč ve Sportovně-turistickém centru. Část účastníků využila ubytování v chatkách, část v prostorách budovy se společenskou místností a někteří spali téměř pod širým nebem někde v blízkosti vlastního sportoviště (čímž notně překvapili především sportovce, kteří sem dorazili po ránu).

Stravování bylo zajištěno v místě, ale kromě něj jsme se mohli těšit ze sponzorských darů např. v podobě valašských frgálů rozmanitých chutí a vůní (např. tvarohový, borůvkový, jahodový, švestkový atd.), za jejichž zajištění vděčíme organizátorům kurzu a samotným sponzorům.

Některé trasy byly totožné s těmi, které absolvovali naši předchůdci během „velkého“ celostátního floristického kurzu ve Valašských Kloboukách v roce 1973 a organizátoři tak trochu poeticky letošní miniFK nazvali – „po stopách floristického kurzu ve Valašských Kloboukách“. Celkem bylo připraveno 18 tras vedoucích do okolí Horního Lidče a okrajově i do CHKO Beskydy a CHKO Bílé Karpaty. K jednotlivým výchozím bodům jsme se většinou přibližovali osobními vozy, pár tras bylo pěších už z místa ubytování.

Z exkurzí jsme se vraceli většinou před 18. hodinou, kdy byl oficiální čas večeře, po které jsme referovali o nálezech z uplynulého dne. Rozdělování na jednotlivé exkurzní trasy probíhalo až ráno po snídani, což bylo částečně zapříčiněno pozdějším příjezdem vedoucích.

Z fytogeografického hlediska území spadá do obvodu karpatského mezofytika, přičemž jsme zavítali do čtyř jednotek: 78 – Bílé Karpaty lesní, 79 – Zlínské vrchy, 80a – Vsetínská kotlina a 82 – Javorníky.

Z druhů květeny navštívené oblasti, které nám byly avizovány v informačních materiálech ke kurzu, jsme viděli například Dactylorhiza fuchsii a D. majalis, Equisetum telmateia, Euphorbia amygdaloides, Platanthera bifolia (i P. chlorantha), Ranunculus arvensis, Rosa pendulina, Sherardia arvensis, Trifolium alpestre nebo Valerianella dentata. Mimo to jsme viděli spoustu dalších zajímavých taxonů jako např. Campanula glomerata, Centaurea cyanus, Cirsium pannonicum, Crepis mollis subsp. succisifolia (po staru subsp. hieracioides), Dactylorhiza sambucina, Listera ovata, Luzula luzulina, Ononis spinosa, Polygonatum verticillatum, Polystichum aculeatum, Pyrola minor, Rhinanthus alectorolophus, Rosa gallica, Thelypteris limbosperma (postaru Lastrea l.), Trifolium ochroleucon, Typha shuttleworthii, Valeriana simplicifolia aj.

Po oficiálním zakončení kurzu měla část z nás tu čest zastavit se ještě na lokalitě Silene gallica a pokochat se touto pro místní květenu znovuobjevenou, nyní kriticky ohroženou drobnou květinou.

00

01

02

03

04

06

————–
Text: Zuzana Mruzíková
Foto: Zuzana Mruzíková a David Hlisnikovský

logo

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Floristické minikurzy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.