Mykologická exkurze Palkovickými hůrkami – krátký report

V sobotu 17. září 2022 proběhla mykologická exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS, která vedla přes oblast Palkovických hůrek. K vedoucímu, kterým nebyl nikdo jiný než Ing. Jiří Lederer, se připojilo dalších 16 účastníků. Počasí akci přálo, bylo pod mrakem, ale bez srážek.

Exkurze byla započata u kostela v Chlebovicích, poté jsme se vydali stoupáním přes suťové lesy kolem bývalých opukových lumků k rozhledně Panorama. Již ze začátku bylo jasné, že tentokrát podmínky růstu hub jsou výborné a už cestou k rozhledně jsme měli nalezeny desítky běžných i vzácnějších druhů hub. Na své si přišli i botanicky založení účastníci, například nálezem asi nejvzácnějšího „špeku“ této exkurze, a to kapradiny Braunovy v suťovém lese na severovýchodním svahu vrcholu Kabátice (601 m).

Od rozhledny trasa pokračovala právě kolem kóty Kabátice, kolem Holého vrchu přes nejvyšší vrchol Palkovických hůrek Kubánkov (660 m), poté kolem Babí hory (619 m) přes PR Palkovické hůrky, kde již většina účastníku měla své houbařské košíky plné jedlých či jedovatých hub. Exkurze poté vedla až do Dolního Sklenova, kde byla ukončena, a účastníci se rozešli či rozjeli se svými úlovky do svých domovů.

Trasa exkurze probíhala geologicky rozmanitým beskydským flyšem, kde se střídaly oblasti vápencových opuk s oblastmi kyselých erodovaných pískovců, takže rozpětí druhů hub bylo značné. Ze zajímavých nálezů můžeme jmenovat bondarcevku horskou, helmovku šafránovou, líhu hranatovýtrusnou, mísenku oranžovou a ryzec lososový. Na počet potkaných druhů kralovaly holubinky, ovšem i muchomůrek jsme viděli asi půl tuctu druhů, vedle všem dobře známé muchomůrky červené také jedlou růžovku, prudce jedovatou muchomůrku tygrovanou, jakož i naši nejjedovatější houbu vůbec – muchomůrku zelenou. Ryzce, hřiby, lakovky, hnojníky či závojenky – ty všechny doplňovaly pestrou garnituru hub, které se účastníci exkurze mohli naučit poznávat a osvojit si vědomosti, které z nich jsou jedlé a kterým se naopak kulinářsky rozhodně vyhnout.

Zpracoval: Z. Lukeš a J. Kocián

Obr. 1: Ryzec lososový žije v symbióze s jedlemi.

Obr. 2: Členové exkurze debatují nad nalezenými houbami.

Obr. 3: Mísenku oranžovou jsme nalezli na erodovaném okraji lesní cesty.

Obr. 4: Bondarcevka horská parazituje na kořenech jedlí.

Obr. 5: Kapradina Braunova suťovém lese Kabátice.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2022. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.