NOVÁ KNIHA: Atlas machorastov Slovenska

V závěru roku 2021 připravilo Vydavateľstvo VEDA, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied pro zájemce o bryologii novou publikaci pod názvem Atlas machorastov Slovenska. Knihu sepsali autoři R. Šoltés, K. Mišíková, J. Kliment, D. Dítě, Z. Homolová a M. Mútňanová.

Atlas machorastov Slovenska

Šoltés, Rudolf – Mišíková, Katarína – Kliment, Ján – Dítě, Daniel – Homolová, Zuzana – Mútňanová, Marta

ISBN: 978-80-224-1898-0

Vydavatel: VEDA SAV
Rok vydání: 2021
Počet stran: 248
Vazba: Tvrdá
Formát: 146x210mm
Hmotnost: 540 g

Atlas představuje základní výběr 201 mechorostů z celkem 932 taxonů mechorostů Slovenska. Textová část přibližuje čtenářům tuto spíše opomíjenou i přehlíženou skupinu výtrusných rostlin. Uveden je i terminologický slovníček. Jednotlivé druhy jsou v atlase uspořádány podle biotopů, v nichž rostou. Tabule každého z uvedených druhů obsahuje fotografii, která je doplněna také pérovkou. Následuje popis, který je nejrozsáhlejší částí textu každého druhu, a údaj o areáltypu, do kterého druh patří. Ačkoli nejde o určovací pomůcku, nechybí připomenutí na podobně vypadající druhy, s nimiž by bylo možné ten konkrétní druh zaměnit. Závěrečná kapitola se věnuje ochraně mechorostů. Nechybí použitá literatura.

Bohužel v knize nenajdeme více než potřebný abecední rejstřík vědeckých a slovenských jmen, což zkomplikuje vyhledání daného taxonu podle jména. Někomu může vadit použitá koncepce atlasu, který sází důraz na rozčlenění prezentovaných mechorostů podle biotopů, což však může ztížit praktickou práci začínajícího zájemce o bryologii.

Kniha je ve slovenštině, a proto zde nenalezneme česká jména mechorostů, ale i tak lze Atlas machorastov Slovenska doporučit každému zájemci o mechorosty.

V České republice je Atlas machorastov Slovenska k dostání v internetovém knihkupectví Nejlevnější knihy.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Nové knihy a časopisy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.