Výzva ke sledování – hledíček pobřežní (Microrrhinum litorale)

Hledíček pobřežní (Microrrhinum litorale /Willd./ Speta) z čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) je v našich středoevropských podmínkách domněle (viz níže) přechodně zavlékaným neofytem, který k nám byl ze své domoviny – jižní až jihovýchodní přímořské Evropy zavlečen v souvislosti se zpracováváním železné rudy.

Rod Microrrhinum zahrnuje pouze jednoleté druhy, u nás široce rozšířený archeofyt – M. minus a nově se šířící, tedy epekofyt – M. litorale. Pro vzájemnou morfologickou podobnost uniká M. litorale pozornosti floristů, ačkoli je možno jej nalézat v rozličných sekundárních biotopech s podstatnou příměsí kamene, štěrku, písku, škváry, strusky nebo i v rozpraskaném betonu a dlažebních spárách (železniční svršky, krajnice cest, navážky štěrků a posypových materiálů, haldy, rumiště atp.). Oblibuje si místa pustá (s nízkou mezidruhovou kompeticí – blokovanou sukcesí, v iniciálních sukcesních stadiích), osluněná, a to jak vlhká, tak i výsušná, bazická i acidní. Kvete v červenci až říjnu.

Podrobnosti k určování naleznete v příspěvku, který vyšel ve Zprávách MSP ČBS č. 3.

Fotografie najdete také v kartě druhu.

Až se při svých toulkách krajinou potkáte s hledíčkem, prosím neopomeňte jemu pohlédnout zpříma do tlamatých korun, zda právě ten Váš není tak trochu jinačí… a neváhejte se se svými postřehy i podělit.

David Hlisnikovský
david.hlisnikovskyemail.cz

vloženo únor 2014

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Výzvy ke sledování. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.