Za teplomilnými plevely a jiným kvítím okolo Staříča – krátký report

V sobotu 29. června se uskutečnila první exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS pořádaná po letošním minifloristickém kurzu. Zahájili jsme ji v sedmi lidech na parkovišti pod Okrouhlou (373 m) jižně Staříče, v jehož okolí jsme se navzdory tropickým teplotám celý den pohybovali. Přes „zkrácení trasy“ (oproti plánu jsme skončili v PP Kamenná) jsme stejně ušli kolem 10 km. Potěšilo nás mnoho nálezů, i přestože jsme některé očekávané druhy neviděli a jiné (např. úporky) jen sporadicky. Největší euforii u žíznivých účastníků však asi způsobila otevřená restaurace naproti obecnímu úřadu při návratu do výchozího bodu. Někteří zde napravili celodenní nedostatečné doplňování tekutin a všichni jsme se tak snad vrátili ve srovnatelném zdraví jako před počátkem našeho putování. Ještě jednou děkujeme za účast a spolupráci všem zúčastněným. Budeme se těšit na další shledání třeba na nějaké příští exkurzi.

Hned od počátku našeho putování nás podél cesty provázela pupava Biebersteinova (Carlina biebersteinii). Na obnaženém místě v loučce pod lesem se sešly vítod ostrokřídlý (Polygala multicaulis), zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) a třezalka rozprostřená (Hypericum humifusum). V lesním porostu jsme pozorovali několik lilií zlatohlavých (Lilium martagon) a hlístníků hnízdáků (Neottia nidus-avis). Sešli jsme k rybníčkům s krtičníkem křídlatým (Scrophularia umbrosa) a v okolí štětkou laločnatou (Dipsacus laciniatus) a úporkem hrálovitým (Kickxia elatine). V intravilánu Staříče nás zaujalo hned několik druhů – mrvka myší ocásek (Vulpia myuros), pryšec rozprostřený (Euphorbia prostrata), jarmanka větší (Astrantia major) a rozrazil lesklý (Veronica polita) cestou k políčkům v okolí Kamenné, voskovka menší (Cerinthe minor) a sporýš lékařský (Verbena officinalis) cestou zpět. Při okrajích polí jsme nalezli nepatrnec rolní (Aphanes arvensis), kozlíčky štěrbinatý (Valerianella rimosa) a zubatý (Valerianella dentata), úporek hrálovitý i úporek pochybný (Kickxia spuria), pryšec drobný (Euphorbia exigua) nebo sveřep luční (Bromus commutatus). V PP Kamenná kvetly zvonky klubkaté (Campanula glomerata), černýše rolní (Melampyrum arvense), turany pozdní (Erigeron muralis), lny žluté (Linum flavum), počistivé (L. catharticum) a doplňoval je odkvetlý len rakouský (L. austriacum).

Text: Zuzana Lukešová

Foto: Zuzana Lukešová, David Hlisnikovský

Foto 1: úporek hrálovitý (Kickxia elatine) na štěrkovém náspu u rybníčku SV Okrouhlé

Foto 2: pryšec rozprostřený (Euphorbia prostrata)

Foto 2a.: pryšec rozprostřený (Euphorbia prostrata) detail

foto 3: botanizování ve Staříči

foto 4: skupinové foto

foto 5: pryšec drobný (Euphorbia exigua

foto 6: sveřep luční (Bromus commutatus)

foto 7: zvonek klubkatý (Campanula glomerata)

foto 8: skupinové foto v PP Kamenná

foto 9: starček bludný (Senecio erraticus)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2024. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.