Květena České republiky, 9. díl – v prodeji

Botanická obec se v závěru června 2024, po dlouhých letech příprav a čekání, opravdu dočkala devátého dílu Květeny České republiky.

Od pondělí 24. 6. 2024 je možné novinku zakoupit jak v kamenném knihkupectví Academia (v současné době již jen v Praze, knihkupectví v Brně a v Ostravě – pakliže někdo nezaregistroval – již neexistují) nebo na eshopu nakladatelství Academia. V distribuci u jiných knihkupců by již publikace měla být také.

Cena publikace je stanovena na sice poněkud baťovských 995 Kč, ale při zakoupení na eshopu nakladatelství je cena již přijatelná ve výši 796 Kč. I přes vyšší cenovku nebude mít publikace o zájemce jistě nouzi, protože obsahuje čeledi, které dosud nebyly v české botanice podrobně a komplexně zpracovány. Publikace tak bude povinnou součástí knihovny každého botanika.

Devátý svazek, navazující na svazky vydané v letech 1988, 1990, 1992, 1995, 1997, 2000, 2004 a 2010, obsahuje zpracování 7 čeledí, z nichž nejobsáhlejší jsou Cyperaceae a Poaceae. Především čeleď Poaceae představuje ekonomicky a hospodářsky jednu z nejdůležitějších čeledí světa a obilniny, zejména zástupci rodů Avena, Hordeum, Panicum, Secale, Triticum nebo Zea, se řadí mezi nejdůležitější potravinové zdroje lidstva. Poslední svazek Květeny zahrnuje taxonomické a chorologické zpracování s karyologickou, ekologickou a cenologickou charakteristikou 397 číslovaných druhů (a řady nečíslovaných druhů uvedených v Poznámkách) patřících do 91 rodů 7 čeledí jednoděložných. Text je doplněn 120 celostránkovými obrazovými tabulemi. Na vypracování svazku se podílelo 33 autorů téměř ze všech významných botanických pracovišť ČR. Hlavním koordinátorem devítisvazkové Květeny ČR byl Botanický ústav AV ČR ve spolupráci s řadou dalších významných botanických institucí..“

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.