Floristický minikurz ve Frenštátě pod Radhoštěm, k poctě dr. Marie Sedláčkové – krátký report

Ve dnech 13.–16. června 2024 se ve spolupráci Muzea Novojičínska, p. o. s Moravskoslezskou pobočkou ČBS uskutečnil ve Frenštátě pod Radhoštěm floristický minikurz. Byl to již 10. ročník a byl věnován památce nedávno zesnulé Marušky Sedláčkové, na niž jsme zavzpomínali v pátek večer.

Počasí nám bylo celkem příznivě nakloněno, a tak se více než 50 botanických nadšenců z celé republiky po tři dny ochotně vrhalo do lučních i lesních porostů okolí Frenštátska, aby vše důkladně prohledali a případně potvrdili výskyt ohrožených a chráněných druhů, které zde v minulosti rostly. Jejich snaha byla poměrně úspěšná. Viděli jsme např. nenápadnou a přehlíženou vratičku měsíční (uváděnou z Kotouče), hadilku obecnou (20 let starý údaj z podvrcholových partií Jedle), vemeník zelenavý (udávaný z oblasti Trojanovic), tři druhy omějů – oměj tuhý moravský, o. pestrý pravý (Velký Javorník) a oměj vlčí mor (les Roveň), vachtu trojlistou. Podařilo se objevit nové lokality tužebníku obecného, jenž v podhůří Beskyd není tak častý, i dalších teplomilnějších druhů (jehlice rolní). Potěšily plevele – již dlouhodobě nepozorovaný pryskyřník rolní u Lichnova nebo úporek ve Skotnici.

Děkuji všem účastníkům kurzu a vedoucím exkurzí za jejich obětavost a nezištnost, pevně věřím, že si všichni pobyt v Beskydech užili (sledovali jsme panoramata a pásli se na lesních plodech), a že je tento minikurz inspiroval k dalším návštěvám v našem nádherném kraji.

Text: Renata Sobotíková

Foto: dle níže uvedeného

Foto 1.   Bezosetka štětinovitá (Isolepis setacea) na vlhké cestě z Pinduly na bývalou střelnici v Trojanovicích (autor: V. Kalníková)

Foto 2.  Vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha), v lesním lemu pod Pindulou (autor: V. Kalníková)

Foto 3.   Populace mečíku střechovitého (Gladiolus imbricatus) na mokřadní louce na území bývalé vojenské střelnice v Trojanovicích (autor: V. Kalníková)

Foto 4.   Exkurzní skupina vedoucího Davida Hlisnikovského v lese Roveň u Libhoště. V popředí oměj vlčí (Aconitum lycoctonum) (autor: D. Hlisnikovský)

Foto 5.   Ověřen výskyt hadího jazyku obecného (Ophioglossum vulgatum) na úpatí vrchu Jedle v Životicích u Nového Jičína (autor: Z. Lukeš)

Foto 6.   Vzácná rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) v lučním rašeliništi PR Rybníky u Kozlovic (autor: Z. Lukeš)

Foto 7.   Desítky pryskyřníku rolního (Ranunculus arvensis) na vlhké rozježděné cestě mezi pastvinami a poli v místní části Lichnova „Na Březinách (autor: M. Máchová)

Foto 8.   Nenápadný a často přehlížený hrachor trávolistý (Lathyrus nissolia) u železniční trati Veřovice – Frenštát p. R. (autor: M. Máchová)

Foto 9.   Výhled na Velký Javorník z bordovických luk (autor: D. Hipík)

Foto 10. Objev nové lokality (Carex strigosa) v lese Roveň u Libhoště (autor: D. Hlisnikovský)

Příspěvek byl publikován v rubrice Exkurze a přednášky 2024, Floristické minikurzy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.