Za zbožnou kostelní flórou a hřbitovním kvítím Oderských vrchů – krátký report

Předposlední letošní exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS měla tajemný název Za zbožnou kostelní flórou a hřbitovním kvítím Oderských vrchů a ještě tajemnější podtitul Automobilová exkurze zaměřená na rostliny zdiv a z po za hrobní zběžence. I přes chmurné meteorologické předpovědi, které hlásily proměnlivé počasí s častými intenzivními dešti se v neděli 24. srpna před kostelem sv. Ondřeje v Klokočově na Vítkovsku setkalo sedm zájemců o poznání nevšedního tématu kostelní flóry a hřbitovního kvítí.

Jako vždy precizně připravený vedoucí David Hlisnikovský nejprve představil místo návštěvy krátkým historickým úvodem a pak se přešlo do seznamování se s flórou v okolí kostelů a přilehlých hřbitovů. Ze zplanělých či plevelných druhů jsme měli možnost uvidět například Amaranthus blitum, Brunnera macrophylla, Bryonia alba, Cardamine hirsuta, Centaurea montana, Commelina communis, Cymbalaria pallida, Digitaria ischaemum, Euphorbia marginata, Lobelia erinus, Malva alcea, Phlox subulata, Rubus laciniatus, Saxifraga paniculata či Sedum pallidum.

Exkurze byla po několika hodinách zakončena v Suchdole nad Odrou, kde nás čekala ještě jedna „lahůdka“ Setaria verticillata a mohli jsme rekapitulovat několik exkurzních nej. Exkurze byla nejdelší exkurzí letošního roku: účastníci najeli na exkurzní trase okolo 100 km. Bylo při ní užito nejvíce automobilů: celkem cestovalo v koloně 6 automobilů. Bylo navštíveno nejvíce lokalit: celkem jsme navštívili 20 kostelů či hřbitovů. A trvala nejvíce hodin: celkem jsme strávili na exkurzi bezmála 10 hodin čistého času. Nezbývá tedy než poděkovat vedoucímu za perfektně připravenou exkurzi se zajímavým botanicko-vlastivědně-historickým tématem.

01

02 Kostel svatého Petra a Pavla v Kružberku patří mezi nejstarší dochované kostely ve Slezsku.

11

10

12 Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vítkově je postaven v novogotickém stylu.

03 Hylotelephium maximum – rozchodník velký.

04 Sedum rupestre – rozchodník suchomilný.

05 Jedna z lokalit exkurze.

06 Sedum pallidum – rozchodník bledý.

07 Cymbalaria pallida – zvěšinec bledý.

08 Commelina communis – křížatka obecná.

09 Lobularia maritima – tařicovka přímořská.

————–
Text: Petr Kocián
Foto: Petr Kocián a Šárka Cimalová

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.