Za vrbami ve středním Pobečví a v Moravskoslezských Beskydech – krátký report

Letošní poslední exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS směřovala v sobotu 30. srpna za poznáním základních druhů vrb, ale i jejich běžnějších (či méně běžných) kříženců. Pod vedením zkušených znalců rodu Salix (vrba) z olomoucké univerzity Radima J. Vašuta a Blanky Brandové se „vrboví“ zájemci vypravili do oblasti Rožnovska a Frýdecko-Místecka. Opětovně nutná motorizovaná exkurze se započala u Rožnovské Bečvy a postupně se přesunovala výše, nejprve k přehradě na Horní Bečvě, poté až k rozcestí na Bílou. Exkurze byla zakončena na náplavech Ostravice u Bašky.

Vedoucí postupně představovali „základní čisté“ druhy vrb jako např. vrbu bílou (Salix alba), v. křehkou (S. euxina), v. lýkovcovou (S. daphnoides), v. jívu (S. caprea), v. košíkářskou (S. viminalis), v. slezskou (S. silesiaca) či v. ušatou (S. aurita). Posléze byli prezentováni i kříženci, na které se obzvláště těšili někteří účastníci exkurze a pečlivě zakládali typické zástupce do svých srovnávacích herbářů a zahazovali netypické do propadliště botanického poznání. Z kříženců jsme viděli např. Salix ×subaurita (kříženec S. aurita a S. silesiaca), Salix ×rubens (kříženec S. alba a S. euxina) či Salix ×subcaprea (kříženec S. caprea a S. silesiaca). Delší nomenklatorický komentář vedoucího exkurze zasloužil i kříženec Salix ×holosericea (kříženec S. cinerea a S. viminalis). Na závěr jsme na náplavech Ostravice uviděli vrbu šedou (Salix elaeagnos), která patří mezi silně ohrožené druhy.

Nezbývá než poděkovat vedoucím exkurze za trpělivý výklad zejména u představování kříženců a těšit se na další exkurze v příštím roce.

v_01 V zajetí vrb.

v_02 Didaktická prezentace vrb….

v_03…. mohla začít.

v_04 Salix ×subaurita (kříženec S. aurita a S. silesiaca)

v_05 vrba košíkářská (S. viminalis)

v_06 Neprostupný vrbový porost.

v_07 Vrba šedá (Salix elaeagnos)

v_08 Náplavy Ostravice.

————–
Text: Petr Kocián
Foto: Petr Kocián

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.