10 000 záznamů v Nálezové databázi Moravskoslezské pobočky ČBS

Nálezová databáze Moravskoslezské pobočky ČBS (NDMSP) obsahuje již více než 10 000 záznamů. NDMSP (www.nalezovka.cz) je určena k zápisu cévnatých rostlin primárně z území Severomoravského kraje, ale také z ostatních oblastí České republiky a slouží primárně k zápisu dat pro potřeby členů Moravskoslezské pobočky ČBS. Byla spuštěna začátkem roku 2015 a po prvotních měsících provozu již překročila pomyslnou základní metu 10 000 záznamů.

Každý ze členů pobočky, který by se chtěl vážně podílet na zápisu dat do NDMSP (tj. zapisoval by více dat a byl by aktivní), se může přihlásit správci databáze P. Kociánovi a po vyřízení formalit mu budou přiděleny přístupové údaje. Ostatní mají možnost zapsat jednotlivé nálezy prostřednictvím Hlášenky. Preferujeme však aktivní spolupráci.

Výhodou NDMSP je, že při zadávání lokalit databáze vypočte ze zadaných souřadnic nejbližší obec, fytochorion, čtverec a nadmořskou výšku a tedy zapisovatel nemusí tyto údaje složitě vyhledávat a následně si může své záznamy vyexportovat do excelovského souboru a má tak svá data s přesnými údaji k dispozici pro další práci. V technické přípravě je i propojení NDMSP do projektu Pladias, kdy data z NDMSP budou s tímto projektem sdílena a tak napomohou k tvorbě map rozšíření jednotlivých druhů.

Proto pakliže máte zájem se aktivně podílet na zápisu dat do NDMSP, neváhejte kontaktovat správce databáze P. Kociána (mspobockagmail.com). NDMSP byla vytvořena pro to, aby se členové zapojili do aktivní spolupráce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.