Bryologická exkurze do PR Kutaný a PP Halvovský potok

První naše letošní exkurze proběhla v sobotu 19.4. do PR Kutaný ve Vsetínských vrších. Přestože to ráno vypadalo, že počasí nám přát nebude, hned jakmile jsme vyjeli nad město ukázala se modrá obloha, která nám vydržela po celou dobu.

Po setkání se všemi účastníky exkurze u hotelu na Vsackém cábu, kde nás seznámila s historií rezervace, botanicky a především bryologicky nás v úvodu naladila Mgr. Jana Tkačíková, jsme se ponořili do hlubin jedlobučiny PR Kutaný.

Hned zkraje lesa začala vedoucí exkurze RNDr. Svaťa Kubešová prezentovat některé zástupce epifytických druhů mechorostů (Dicranum montanum, Herzogiella seligeri, Hypnum pallescens, Isothecium alopecuroides, aj.) i játrovek (Lophocolea heterophylla, Metzgeria furcata).

Posouvali jsme se dál a ukazovali si i jiné substráty např. na obnažené hlíně (Fissidens taxifolius, Pogonatum aloides, aj.).

Najednou se ozval výkřik a u hromady hlíny jsme strávili další hodinu exkurze. Mysleli jsme že jsme našli drobný, několik milimetrů vysoký mech, který je zařazený do červeného seznamu našich mechorostů, Discelium nudum. Později se ale ukázalo, že jde o ještě dostatečně neprojevené Pogonatum.

Někteří účastníci toto „tempo“ nevydrželi, představovali si asi něco jiného a raději nás opustili. My ostatní jsme pokračovali dál.

Pramenem potoka jsme nacházeli další a další druhy (Rhizomnium punctatum, Platygirium repens, Brachythecium retabulum, Bryum moravicum, Brachythecium populeum, Ctenidium molluscum, j. Plagiochila porelloides, j. Cephalozia bicuspidata, j. Riccardia latifrons, aj.).

Na padlém zetlelém kmeni jsme objevili také ohrožený druh játrovku Nowellia curvifolia. Pokračovali jsme dále krásným zachovalým jedlobukovým lesem a určovali a určovali.

Po pěti hodinách jsme se vynořili z lesa téměř na stejném místě, kde do něj ráno vstoupili.

Každopádně to byla velmi povedená exkurze s krásným, odborným výkladem a účastnici, kteří to vzdali, přišli o spoustu pěkného.

kutany_01
kutany_02
kutany_03
kutany_04

———————
Text: Hana Švandová
Foto: Jana Tkáčiková, David Hlisnikovský

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.