Mechorosty – určovací kurz pro začátečníky – pokračování

V sobotu 10. května 2014 jsme se už potřetí sešli v laboratoři biologie na Gymnáziu Františka Palackého ve Valašském Meziříčí na workshopu věnovanému našim základním druhům mechorostů.

Po krátkém teoretickém úvodu RNDr. Svatavy Kubešové o anatomii, morfologii, systematice a ekologii mechorostů jsme se pustili do určování živých i herbářových vzorků.

Během workshopu jsme se seznámili s více než 30 běžnějšími zástupci našich mechorostů – s játrovkami (frondózní i foliózní) i mechy (vrcholoplodé a bokoplodé) a to jak na živém materiálu, tak na sušených herbářových vzorcích. Každý účastník obdržel několika stránkový pracovní list s předpřipravenými obrázky a popisem 70 mechorostů. Stačilo pouze připravit mikroskopický preparát a pak už jen vybírat mezi nabízenými možnostmi, např. – žebro vybíhá / žebro chybí / žebro krátké. A zakreslit důležité určovací znaky do předkreslených obrázků. Pracovní list připravila Svaťa Kubešová a je to vynikající pomůcka jak pro začínající, tak i pro pokročilejší zájemce o bryologii.

Nově vybavená gymnaziální učebna biologie poskytla nejen připojení online, ale umožnila nám díky interaktivní tabuli vidět determinační znaky z mikroskopických preparátů zvětšené a přímo na ně ukázat prstem. Odpadly tak známé hlášky typu: „A kde to je?“ „A to je ono?“ „Já to nevidím“, apod., které jinak často padají v okamžiku, kdy školitel odstoupí od mikroskopu a nechá opět nahlédnout dychtivého „žáka“. Kamerou jsou vybaveny všechny mikroskopy a tak jsme si zobrazovali naše vlastní preparáty na obrazovku notebooku. Na přiložených fotkách si můžete prohlédnout vybrané zvětšené listy, determinační znaky a také nezbytné řezy listy řašeliníků, které jsme během workshopu stihli připravit.

01 baňatka obecná – Brachythecium rutabulum

02 měřík trsnatý – Mnium hornum – s dvojitými zuby na okraji listu

06 trněnka odstálá – Eurhynchium hias – s trnovitě vybíhavým žebrem

03 rohozub nachový – Ceratodon purpureus – typický tvar buněk na ploše listu

05 rašeliník bahenní – Sphagnum palustre – průřez větevním lístkem – umístění a tvar zelených buněk je důležitý určovací znak

04 rašeliník ostrolistý – průřez větevním lístkem – zelené buňky mají tvar trojúhelníku

07 měřík tečkovaný – Rhizomnium punctatum – nezubatý okraj listu

08 plevinka plazivá – Lepidozia reptans – spodní listy rozdělené v laloky

K vidění byla i výstavka živých mechorostů – tentokrát ze smíšeného lesa v údolí potoka Škaredky (Jarcová) a z kamenné zídky s maltou s obsahem vápníku (Jarcová).

Smíšený les a koryto potoka v údolí Škaredky:
Atrichum undulatum
Brachythecium populeum
Brachythecium rutabulum
Brachythecium velutinum
Calliergonella cuspidata
Calliergonella lindbergii
Ctenidium molluscum
Dicranella heteromalla
Eurhynchium hians
Chiloscyphus coadunatus (syn. Lophocolea bidentata)
Chiloscyphus polyanthos
Mnium hornum
Pellia epiphylla
Plagiochilla porelloides
Plagiomnium undulatum
Plagiothecium denticulatum
Pohlia nutans
Polytrichum formosum
Rhizomnium punctatum
Rhytidiadelphus squarrosus
Scapania nemorosa
Thuidium tamariscium

Kamenná zídka:
Bryum caespiticum
Ceratodon purpureus
Schistidium sp.

Akce proběhla ve spolupráci několika organizací: Moravskoslezská pobočka ČBS, Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí, Muzeum regionu Valašsko, p.o., Rosička, o.s. a Moravské zemské muzeum v Brně.

Velké díky patří především Svatě Kubešové za odborné vedení celého workshopu a Monice Hloskové za organizaci, občerstvení a zdárný průběh akce v budově gymnázia.

—————-
Text: Jana Tkáčiková
Foto: Jana Tkáčiková a Kateřina Vrtalová

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.