Exkurze do NPR Špraněk

K návštěvě Javoříčského krasu v Bouzovské pahorkatině se o deštivé májové sobotě nechalo zlákat pouze 11 přírodomilců, a to včetně exkurzního vedení. A dlužno říci, že jsme tím rozhodně neprohloupili. Počasí k nám bylo přívětivé, ranních 10 a odpoledních 15 °C, sotva mírný vánek a převážné podmračno bohatě postačovaly k tomu, abychom se po celé trase s mírným převýšením cítili komfortně. Jen k focení nebyly zrovna vlídné světelné podmínky. A že bylo co fotit – nebo tedy spíše na co koukat! Pestré bylinné patro zdejších vápnomilných bučin, v nichž je zdejší hercynikum obohacováno o karpatské fytogeografické prvky se staly didakticky velmi vhodným objektem.

Z šesti druhů spatřených orchidejí jsme v květu zastihli i takové, jako je něžná drobounká korálice (Corallorhiza trifida) čiatraktivní střevíčník (Cypripedium calceolus). Na Zkamenělém zámku nám byl demonstrován exklávněse zde vyskytující druh – pěchava vápnomilná (Sesleria caerulea), doprovázena kostřavou sivou (Festuca pallens) a pampeliškami ze sekce Erythrosperma, na mnohých skalkách rozkvétal skalník celokrajný (Cotoneaster integerrimus), na skalách nad suťovými lesy se vyjímaly tisy (Taxus baccata), porovnávali jsme odlišné vůně habitem dosti podobných sterilních samorostlíků – obyčejného samorostlíku klasnatého (Actaea spicata) s reliktním ploštičníkem evropským (Actaea/Cimicifuga europaea) a objevili jsme nové a početné stanoviště výjimečného a právě kvetoucího lopuštíku skloněného (Hackelia deflexa) ve společnosti poněkud bizarního pupkovce pomněnkového (Omphalodes scorpioides).

Na své si přišli i fytocenologové, když jsme se hned v úvodu doslechli o zvláštnostech místních společenstev a jejich aktuálním přeřazení resp. přejmenování a opomíjena nezůstala ani všudypřítomná lezoucí a létající drobotina, byť nebyla přímo v zaměření floristicko-fytocenologické exkurze. Její samotný závěr pak patřil tradičnímu hospodskému posezení, obdivu rozsáhlých podzemských krasových struktur i pietě nad nacistickými zločiny na místním civilním obyvatelstvu.

Krátkou, leč záživnou exkurzi pro Moravskoslezskou pobočku ČBS zorganizovali ti nejpovolanější – Martin Dančák a Martin Duchoslav – autoři studie: Flóra a vegetace Národní přírodní rezervace Špraněk (Javoříčský kras).

01 Fragmenty primárního bezlesí na vrcholu Šplázu

02 Kázání na Zkamenělém zámku

03 Porosty Hackelia deflexa

————–
Text a foto: David Hlisnikovský

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.