Bryologická exkurze do údolí Černé Ostravice

V neděli 15. dubna se konala bryologická exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS směřující do údolí Černé Ostravice v Moravskoslezských Beskydech. Vedoucími exkurze byly Svatava Kubešová z Moravského zemského muzea a Jana Tkáčiková z Muzea regionu Valašsko.

I přes nepříznivě vyhlížející počasí se účastníci vypravili do lesů v okolí obce Bílá. Cílem exkurze byla lesní a luční prameniště. V průběhu exkurze byli prezentováni běžní i vzácnější zástupci bryoflóry především lesních pramenišť, ale také epifyticky žijících druhů.

Mezi nejzajímavější lze zařadit seznámení se s ohroženými mechy Buxbaumia aphylla (šikoušek bezlistý) nebo Hookeria lucens (kápuška skvělá) – oba zařazeni v kategorii ohrožení mezi druhy zranitelné.

Další bryologická exkurze se koná 21. dubna, tentokrát zamíříme do Hostýnských vrchů. Podrobnosti o exkurzi pro zájemce zde. Hosté a zájemci o bryologii či botaniku jsou na exkurzích vítáni!

Buxbaumia aphylla (šikoušek bezlistý):

Hookeria lucens (kápuška skvělá):

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2012. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.