Bryologicko-lichenologická exkurze na Klepáč na Králickém Sněžníku – krátký report

V sobotu 18. května 2019 se za slunečného počasí uskutečnila bryologicko-lichenologická exkurze na Klepáč (Klepý, Trójmorski Wierch, 1144 m n. m.) v pohoří Králického Sněžníku. Exkurze byla spolupořádaná Moravskoslezskou pobočkou ČBS a Vlastivědným muzeem v Šumperku.

Na parkovišti pod Klepáčem se sešlo 8 zájemců o poznání lišejníků a mechorostů tamních horských lesů a skalních sutí. Po krátké domluvě jsme místo na sutě pod Klepáčem vyrazili dvěma auty do sedla Puchača (1108 m n. m.) a odtud již pěšky po hraničním chodníku přes Hraniční skály (1320 m n. m.) na Malý Sněžník (1326 m n. m.). Dle slov tamního revírníka jsme se vydali do nejhezčích partií hřebenové části pohoří mezi Klepým a Králickým Sněžníkem. Díky jeho průvodcovství jsme zpět k autům mohli dojít po téměř neznatelném loveckém chodníku.

Během zhruba 4,5 km dlouhé trasy bylo zaznamenáno 55 druhů lišejníků a 42 druhů mechorostů. Téměř všechny nalezené druhy byly demonstrovány zapáleným účastníkům, z nichž někteří si kromě nových poznatků odnesli i skromné vzorky nalezených druhů.

text a foto: M. Zmrhalová

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.