Exkurze do nejvýchodnějšího výběžku Tršické pahorkatiny – krátký report

Další exkurze z cyklu „Tršickou pahorkatinou“, který je u olomouckých botaniků velmi oblíbený, vedla 25. května 2019 do okolí Veselíčka a Dolního Újezdu na Přerovsku. Exkurze se zúčastnilo 13 zájemců včetně vedoucích Martina Dančáka a Michala Hroneše, a také asi nejmladšího účastníka exkurzí pobočky, devítiměsíčního Floriho Sochora. Exkurze vedla z železniční zastávky Osek nad Bečvou do Veselíčka, kde jsme navštívili zámecký park a také lom na SZ okraji obce. Poté jsme se proplétali kyselými doubravami, sady a suchými loukami do Dolního Újezdu.

Z v pozvánce inzerovaných druhů (Aira caryophyllea, Allium lusitanicum a Antennaria dioica) se nám nepodařilo ověřit jediný. I přesto jsme ale nalezli několik vzácnějších druhů. Za zmínku stojí především kozlíček kýlnatý (Valerianella carinata), růže galská (Rosa gallica), r. měkká (R. villosa), hlaváček letní (Adonis aestivalis), snědek rozkladitý (Ornithogalum umbellatum) a čilimník nízký (Chamaecytisus supinus). Ověřili jsme také výskyt pelyňku pontického (Artemisia pontica), který před několika lety objevili dva účastníci exkurze Petr Blahut a Zbyněk Hradílek.

Objednané počasí vyšlo na jedničku a většina účastníků snad kromě botanických poznatků nasbírala i dostatek vitamínu D, který je v tomto chladném a deštivém květnu nedostatkovým zbožím.

text a foto: M. Hroneš

Foto 1. Kvetoucí růže měkká (Rosa villosa).

Foto 2. Občerstvení třešněmi.

Foto 3. Chvílemi bylo takové teplo, že se i značky schovávaly do stínu.

Foto 4. Porost pelyňku pontického (Artemisia pontica).

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.