DĚJE SE JINDE: Křest knihy Leo Bureše Fenomén Velká kotlina 2

Ve čtvrtek 9. listopadu 2023 v podvečer proběhl v literární kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze křest nově vydané knihy Leo Bureše Fenomén Velká kotlina 2.

Autora a jeho životní dílo představil doc. L. Hrouda, poté vystoupil samotný autor, který přiblížil radosti a strasti s přípravou obou dvou dílů knihy o Velké kotlině. Následoval přípitek s přáním mnoha spokojených čtenářů. Kniha je již v prodeji a je možné ji zakoupit na e-shopu nakladatelství Academia s cenou 1 040 Kč (běžně 1 300 Kč).

Křtěná kniha navazuje na první díl, který podává přehled o druhové diverzitě Velké kotliny. V tomto dílu autor vysvětluje příčiny druhového bohatství rostlin a živočichů, které je dáno vysokou různorodostí stanovištních poměrů, změnami během postglaciálního vývoje i opakovanými antropickými vlivy. Na základě vlastních terénních výzkumů je zpracován geologický a pedologický přehled, hydrologické poměry a podrobně právě i antropické vlivy. V historii je popisována pastva ovcí a skotu, travaření, lesní hospodaření i hornická činnost, včetně teprve nedávno objevených středověkých dolů. Poprvé je zde zpracován přehled všech sněhových lavin od konce 19. století po současnost. Kniha obsahuje několik různě starých map a velké množství fotografií, včetně snímků lavin, půdních profilů, potoků a vodopádů. Závěrečná část se zabývá problematikou ochrany přírody této unikátní lokality.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.