Determinační setkání online – krátký report

V sobotu 5. 12. 2020 proběhlo determinační setkání Moravskoslezské pobočky ČBS na téma rašeliníky (rod Sphagnum). Sešli jsme se netradičně online, ale zato v hojném počtu téměř 30 účastníků. Online konané setkání mělo tu výhodu, že se mohli zúčastnit i zájemci z daleka, pro které by cesta na východ ČR byla jinak nereálná.

Po úvodních slovech jsme se seznámili s morfologií rašeliníků a se specifickými pojmy, které se v určovacích klíčích u rašeliníků objevují. Není nám už tedy záhadou, co jsou to póry, septa, fibrily aj.

Další část již byla věnována systematickému rozdělení rodu Sphagnum na jednotlivé sekce, kde jsme si zopakovali příčné řezy větevními lístky, které jsou pro danou sekci dobrým rozlišovacím znakem. Díky vynikajícím fotografiím od německého bryologa M. Lütha byly potřebné mikroskopické znaky dobře viditelné a názorné. Z každé sekce pak bylo detailně přiblíženo několik zástupců, ať už druhy běžné, které každý terénní botanik při své práci potkává, tak i druhy vzácné. Největší ohlas měl druh Sphagnum auriculatum, a to zejména díky typickému nápadnému zbarvení. Nedávnou novinkou je vyškrtnutí rašeliníku Sphagnum magellanicum ze seznamu druhů České republiky, jelikož se aktuálním výzkumem zjistilo, že tento druh v Evropě neroste. Morfologicky obdobné rostliny, označované donedávna jako S. magellanicum, jsou ve skutečnosti dva samostatné druhy s poměrně odlišnou ekologií – a to Sphagnum medium a S. divinum.

Zmíněna byla také specifika nutná pro herbářové sběry rašeliníků, tedy dostatečné množství materiálu asi velikosti dlaně. Následovala diskuze, a to jak přes mikrofony, tak hojně přes chat (čteme čet). I přes online omezení pro determinační setkání byly ohlasy kladné. Jedním z dotazů byla žádost o poskytnutí prezentace. Bohužel prezentaci není možné volně šířit, protože bylo použito množství fotografií od jiných autorů a neradi bychom porušovali jejich autorská práva.

Velké poděkování patří Svatě Kubešové, která se determinačního setkání online ujala a zorganizovala jej. Pokračování „naživo“ bude v jarních měsících 2021 ve výukové místnosti expozice Beskydy – příroda a lidé v Muzeu Beskyd Frýdek-Místek. Termín konání akce rozešleme v předstihu a bude také vyvěšen na stránkách Moravskoslezské pobočky ČBS.

Text: J. Tkáčiková

Prezentace a zoom: S. Kubešová

Ukázky z prezentace a prostředí zoom, ve kterém determinační setkání online probíhalo:

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.