Determinační setkání – rody HVĚZDOŠ (Callitriche) a LAKUŠNÍK (Batrachium)

V sobotu 14. října 2017 proběhla poslední letošní akce pobočky – již tradiční podzimní determinační setkání. Tentokrát jsme se sešli v komorním počtu osmi zájemců včetně lektora Honzy Prančla nad obtížnými rody hvězdoš (Callitriche) a lakušník (Batrachium), který v připravovaném novém klíči ke květeně ČR najdeme nově řazen do šířeji pojatého rodu pryskyřník (Ranunculus).

Díky výborně připravenému materiálu – názorné prezentace, aktualizované určovací klíče k oběma rodům a bohatému herbářovému materiálu – jsme získali potřebný přehled a následně jsme měli možnost vyzkoušet si sami určit neoschedované položky. Po počátečních chybách – briskně opravených lektorem – už byla úspěšnost určování vysoká. Doufejme tedy, že sběry se správným určením zaplní příští rok prázdná místa na mapě severovýchodní Moravy a Slezska.

Foto 1. Praktická determinace během setkání.

Foto 2. Revize položek.

Foto 3. Lakušník štítnatý (Batrachium peltatum) ze sbírek Muzea regionu Valašsko.

Foto 4. Lakušník niťolistý (Batrachium trichophyllum) ze sbírek Muzea regionu Valašsko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.