Exkurze do Botanické zahrady PřF UP v Olomouci – krátký report

V pořadí již devátá exkurze v roce 2018 směřovala v neděli 12. srpna na okraj historického centra Olomouce do univerzitní botanické zahrady. Nedělní dopoledne a příjemné tropické počasí přilákalo celkem 24 účastníků z řad odborné i laické veřejnosti. K milým překvapením patřila návštěva z hlavního výboru České botanické společnosti v osobě doc. Hroudy. Na programu byl kombinovaný program s prohlídkou exteriérových sbírek zahrady, mechorostů tamtéž rostoucích a sbírkových skleníků spravovaných Výstavištěm Flora Olomouc, které nám laskavě umožnilo volný vstup. Botanickou zahradu, její historii a vybrané druhy rostlin představil Václav Dvořák, mechorosty Zbyněk Hradílek, sbírky tropického, subtropického a palmového skleníku uvedl Martin Dančák.

Účastníci si tak prohlédli pestrou paletu druhů od zřídka vídaných plevelů, přes kolekci severoamerických trav a zlatobýlů, netradičních zemědělských plodin až po subtropické citrusy, endemické palmy či jihoamerické tropické liány.

Text: V. Dvořák
Foto: V. Dvořák, J. Tkáčiková

Foto 1. Botanici nad listem zmijovce.

Foto 2. V záhonech univerzitní botanické zahrady.

Foto 3. Zasvěcený výklad M. Dančáka v tropickém skleníku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.