Exkurze do lužního lesa u Olomouce – krátký report

V sobotu 16. dubna 2016 se za slunečného počasí a hojné účasti milovníků přírody uskutečnila botanická exkurze do lužních lesů v Litovelském Pomoraví u Olomouce. Účastníci si mohli vychutnat obdivuhodný jarní aspekt litovelských luhů a blíže se seznámit s NPR Ramena řeky Moravy a PR Kenický. Celkem bylo prezentováno okolo 100 druhů rostlin typických pro měkký i tvrdý luh na trase, která vedla z obce Střeň do Hynkova. Odtud část účastníků pokračovala v zapůjčených lodích „průzkumem“ pobřežní vegetace Mlýnského náhonu až do samotného centra hanácké metropole. Plavba po přirozených meandrech s hustými porosty ostřice banátské (Carex buekii) nebo rákosu obecného (Phragmites australis) mezi větvemi do vody spadaných stromů, přidávala exkurzi osobitý nádech dobrodružství.

Mezi typickými a v litovelských luzích hojnými jarními geofyty jako je například sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), bledule jarní (Leucojum vernum), dymnivka plná (Corydalis solida), pižmovka mošusová (Adoxa moschatellina), zapalice žluťuchovitá (Isopyrum thalictroides) či česnek medvědí (Allium ursinum) se podařily i neočekávané nálezy druhů jako například poměrně vzácný myší ocásek nejmenší (Myosurus minimus) či zajímavá orchidej bradáček vejčitý (Listera ovata). Všem děkujeme za účast na této zdařilé akci.

img_1

Foto 1. Botanické exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS do lužních lesů u Olomouce se zúčastnilo téměř třicet zájemců o jarní přírodu. Účastníci přijeli nejen z našeho regionu ale také z jižní Moravy a z východních Čech.

img_2

Foto 2. Potěšující nález z živočišné říše, samička i sameček žábronožky sněžní (Eubranchipus grubii), typického obyvatele periodických tůní v lužním lese.

img_3

Foto 3. Zdolávání mrtvého ramena v přírodní rezervaci Kenický.

img_4

Foto 4. Zpestření poklidné plavby meandrovitou částí v oblasti PR Plané loučky ve formě padlých stromů.

img_5

Foto 5. Myší ocásek nejmenší (Myosurus minimus) při krajnici poblíž obecního úřadu ve Střeni.

————–
Text: Martin Dančák, Monika Kyselá
Foto: Monika Kyselá

Příspěvek byl publikován v rubrice Exkurze a přednášky 2016. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.