Exkurze do údolí potoka Bělidlo u Domašova nad Bystřicí – krátký report

Poslední exkurze pobočky zaměřená na cévnaté rostliny se uskutečnila v sobotu 17. srpna 2019. Do oblasti severovýchodně od Domašova nad Bystřicí se pod vedením Martina Dančáka a Michala Hroneše vydalo šest účastníků dychtících vidět dva velmi vzácné druhy statných starčků, s. bažinný (Senecio paludosus) a s. poříční (S. sarracenicus).

Na papíře se zdála trasa dlouhá asi 10 kilometrů, kromě slibované lokality starčků v okolí potoka Bělidlo, celkem nudná. Zpočátku to tak vypadalo i přímo v terénu, kdy jsme procházeli především paseky zarůstající starčkovcem jestřábníkolistým (Erechtites hieraciifolius). Postupně jsme ale začali objevovat i zajímavější vlhkomilné druhy. V průběhu exkurze jsme tak viděli např. rozrazil štítkovitý (Veronica scutellata), ostřici rusou (Carex flava), sítinu kostrbatou (Juncus squarrosus) a violku bahenní (Viola palustris), na loukách a pastvinách v okolí Bělidla pak srpici barvířskou (Serratula tinctoria), řebříček bertrám (Achillea ptarmica) a svízel severní (Galium boreale). Zajímavé byly také bohaté porosty poloparazitického zdravínku jarního pozdního (Odontites vernus subsp. serotinus), které nás doprovázely po většinu cesty.

Na zpáteční cestě jsme prozkoumali také obnažené dno rybníka, kde rostly například regionálně velmi vzácné druhy ostřice česká (Carex bohemica), blatěnka vodní (Limosella aquatica) a bahnička bradavkatá pravá (Eleocharis mamillata subsp. mamillata).

Vzhledem k tomu, že jsme oba druhy starčků zastihli kvetoucí, případně rozkvétající, byl naplněn i hlavní cíl exkurze. Nad závěrečným pivem a limonádou v Domašově jsme se shodli, že exkurze byla důstojným zakončením pobočkové botanické sezóny 2019.

text: M. Hroneš & M. Dančák, foto: M. Hroneš & D. Hlisnikovský

Foto 1. Pravděpodobně jediné místo v ČR, kde je možné naráz spatřit starček bažinný (Senecio paludosus; na fotografii žlutý porost vpravo) a s. poříční (S. sarracenicus; žlutozelený porost vlevo).

Foto 2. Současný stav krajiny podhůří Nízkého Jeseníku.

Foto 3. Srpice barvířská (Serratula tinctoria).

Foto 4. Kulturní vložka v podobě debaty u pomníku prusko-rakouské bitvy u Guntramovic a Domašova.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2019. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.