Exkurze na louky Filena u Záhlinických rybníků – krátký report

V sobotu 25. července 2020 se uskutečnila floristická exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS na loukách u obce Záhlinice v okrese Kroměříž (Hornomoravský úval). Pod vedením Petra Batouška se na exkurzi sešlo celkem 8 účastníků, včetně hosta a znalce místní květeny pana Zdeňka Podešvy.

Prošli jsme část rozsáhlých luk mezi východními břehy Záhlinických rybníků a státní silnicí č. 55. Po vydatných deštích jsme se většinou čvachtali ve vodě, někteří z nás neměli gumáky. Při minulých botanických inventarizacích zde bylo nalezeno mnoho vzácných a významných druhů rostlin, které jsme však nenalezli. Část luk byla již pokosená a termín exkurze nebyl zrovna ideální. Přesto jsme postupně objevovali i významnější druhy, jenž doposud unikaly pozornosti. Velmi nás potěšily nálezy Allium angulosum a Senecio sarracenicus, nově pro území Centaurium pulchellum, Schoenoplectus lacustris a Sium latifolium. V jednom slepém rameni Mojeny jsme nepotvrdili Butomus umbelaltus a Rumex hydrolapathum kvůli hustému porostu rákosu a orobince. Zlatý hřeb exkurze na nás čekal v zazemněném slepém rameni Kurovického potoka. Po mnoha letech jsme zde ověřili výskyt Ranunculus lingua v počtu asi 20 rostlin. Následně jsme se vydali podél břehů dalšího vodnatého slepého ramene Mojeny, kde jsme nalézali Epipactis helleborine, Virga pilosa a nové pro území Hydrocharis morus-ranae, Lemna trisulca a Spirodela polyrhiza. Na témže místě (poblíž hatí) jsme nepotvrdili vzácný Lathyrus palustris. Po hatích jsme se vydali do lužního lesa, kde na hrúdu hojně roste Equisetum pratense. Od hrúdu jsme poněkud zmateně prchali zpět na louky před hejny komárů. Na zpáteční cestě jsme ještě zaznamenali další nové druhy pro území Carex otrubae, Cerastium lucorum a Rumex maritimus.

Exkurzi jsme zdárně zakončili v Záhlinické hospodě při konzumaci produktů místního pivovaru, několika druhů lahodného piva a limonády.

Text a foto: Petr Batoušek

Foto 1. Účastníci exkurze.

Foto 2. Pryskyřník velký (Ranunculus lingua)

Foto 3. Česnek hranatý (Allium angulosum)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2020. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.