Exkurze na Závrší v Bílých Karpatech

V neděli 17. června se konala exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS ve spolupráci s pracovišti Univerzity Palackého (v rámci Botanických vycházek do okolí Olomouce) směřující do okolí Nedašova v Bílých Karpatech. Vedoucím exkurze byl Jan Mládek.

Cílem exkurze byly podhorské smilkové trávníky (s např. Gymnadenia conopsea či Traunsteinera globosa), širokolisté suché trávníky (s např. Tephroseris longifolia subsp. moravica, Orchis mascula nebo Inula hirta), ale také jiné biotopy: bučiny s Circaea alpina, políčka s Ranunculus arvensis nebo prameniště s Blysmus compressus. Hned na začátku exkurze měli účastníci možnost se seznámit s domácí závršskou slivovicí či ochutnat výborné ovčí sýry ze slovenského Červeného Kameňa. Teploty již ve výchozím bodě exkurzní trasy překročily letních 25 stupňů a v průběhu odpoledne atakovaly i „tropickou třicítku“, což byla jistá nevýhoda jinak vydařené exkurze. V průběhu exkurze byli prezentováni běžní i vzácnější zástupci daných biotopů.


Exkurzní výprava na začátku cesty.


Čtyřnohý účastník dal přednost před botanizováním koupeli v bahenní lázni (teploty šplhaly ke třicítce).


PR Jalovcová stráň


Výšlap na Kaňúr (791 m) dal v tropickém vedru zabrat.


Exkurze míří na PP Kaňoury.


PŘÍŠTÍ EXKURZE — 4. 8. 2012 (So)

Za poznáním pozdě kvetoucích kruštíků Bílých Karpat a Hlucké pahorkatiny
více info

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2012. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.