Exkurze po východních svazích Kosíře – krátký report

Třetí exkurze Moravskoslezské pobočky ČBS se uskutečnila 12. května a tentokráte výprava s mezinárodní účastí vyrazila na zhruba 10 km dlouhou trasu z Čelechovic na Hané do Slatinic. Trasa vedla od vlakové stanice Čelechovice, kde jsme zaznamenali bohatě kvetoucí populaci máku polního (Papaver argermone).

V intravilánu Čelechovic byly k vidění teplomilné synantropní druhy jako lebeda lesklá (Atriplex sagittata) a posed bílý (Bryonia alba). Pak již následovala xerotermní trávníky a meze s nakvétající šalvějí luční (Salvia pratensis), mateřídouškou olysalou (Thymus glabrescens) či omanem hnidákem (Inula conyzae). Naši exkurzi občas přehlušovaly rány z brokovnic během právě probíhajících střeleckých závodů, ale to nám nebránilo v ověření bohaté populace lněnky Dollinerovy (Thesium dollineri) kolem Růžičkova lomu a údivu nad vysazenou či zplanělou třemdavou bílou (Dictamnus albus), která kvetla i v nezvyklé bílé formě.

Po krátkém odpočinku jsme v úmorných letních teplotách polní cestou kráčeli po vzácné tužance tvrdé (Sclerochloa dura) ve směru rezervace Vápenice, ve které již v plném květu zářila sasanka lesní (Anemone sylvestris), stejně jako zplanělé orlíčky a kakost oddénkatý (Geranium macrorrhizum). Severně od rezervace byla k vidění vitální populace třešně křovité (Prunus fruticosa).

Zajímavé druhy nás čekaly i v zařízlém údolí Deštného potoka, který napájí obecní rybník ve Slatinkách. V potoce rostl např. zblochan hajní (Glyceria nemoralis) či krtičník křídlatý (Scrophularia umbrosa), kolem na stinné loučce několik druhů kontryhelů (Alchemilla spp.). Ze Slatinek jsme směřovali do PR Malý Kosíř s bohatě kvetoucí smolničkou (Lychnis viscaria), bohužel již odkvetlým vstavačem kukačkou (Orchis morio), ale pěkně nakvétající lněnkou lnolistou (Thesium linophyllon).

Všichni jsme ve zdraví dorazili do lázeňského městečka Slatinice, kde se jen Jana Tkáčiková odvážila ochutnat vynikající léčivé sirné prameny.

Text: V. Dvořák
Foto: J. Tkáčiková

Foto 1. Odpočinek na kosířskými ovocnými sady.

Foto 2. Tužanka tvrdá na polní cestě.

Foto 3. Výhledy na cestě do Slatinek.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.