Exkurze do nejsevernějšího výběžku Tršické pahorkatiny – krátký report

Pátá pobočková exkurze roku 2018 směřovala v sobotu 19. května do Tršické pahorkatiny. Po úspěšných návštěvách tohoto fytochorionu v minulých letech jsme si tentokrát za cíl vybrali jeho nejsevernější výběžek. Trasu dlouhou zhruba 11 km absolvovalo pod vedením Martina Dančáka a Michal Hroneše 13 účastníků. Exkurze směřovala z olomouckého Svatého Kopečku do okolí Vésky a Pohořan a pak kůrovcovou kalamitou zničenými lesy zpět na Svatý Kopeček. K nejzajímavějším biotopům patřily především fragmenty kyselých doubrav a vlhkých luk.

Ani tentokrát nás Tršická pahorkatina nezklamala a vydala nám některá ze svých floristických tajemství. Ze vzácnějších druhů jsme objevili například jetel alpínský (Trifolium alpestre), ostřici Hartmanovu (Carex hartmanii), kosatec sibiřský (Iris sibirica) a hadí mord nízký (Scorzonera humilis). Největším překvapením pro nás ale byl nález bohaté populace jarvy žilnaté (Cnidium dubium).

I přes hromy a blesky hrozící bouřkou jsme spokojení s floristickými nálezy došli suchou nohou do cíle.

text: M. Hroneš a M. Dančák
foto: M. Hroneš

Foto 1. Martin Dančák ukazuje účastníkům běžné lesní druhy.

Foto 2. Odpočinek v acidofilní doubravě.

Foto 3. Kosatec sibiřský (Iris sibirica) na louce u Pohořan.

Foto 4: Kosatec sibiřský (Iris sibirica).

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.