Floristický kurz ČBS 2013 – Nová Paka – ohlédnutí

Ve dnech 30. 6. – 6 .7. 2013 se uskutečnil další floristický kurz České botanické společnosti, který se tentokrát uskutečnil opět ve východních Čechách (kurz organizačně zajišťovala Východočeská pobočka ve spolupráci s ústředím ČBS). Základnou se nám stala Nová Paka, ze které jsme vyráželi na exkurze do širšího okolí tohoto asi 9. tisícového města.

Trasy měly být vedeny do fytochorionů termofytika (14b. Hořické chlumy), mezofytika (56a. Železnobrodské Podkrkonoší, 56b. Jilemnické Podkrkonoší, 56c. Trutnovské Podkrkonoší, 56d. Království, 57a. Bělohradsko, 57b. Zvičina, 57c. Královédvorská kotlina) i oreofytika (93a. Krkonoše lesní).

V jednotlivé dny se konalo pět autobusových exkurzí za využití objednaného autobusu, zatímco zbytek účastníků se přepravoval hromadnou dopravou či po svých. Zvolené trasy byly různě náročné nejen z hlediska terénu – někteří účastníci podcenili počasí a uhnali si úžeh.

Výsledky nálezů z jednotlivých exkurzí byly referovány obvykle mezi 19. a 20. hodinou v jídelně, kde se také dalo zapisovat na archy k exkurzím pro následující den. Z avizovaných druhů (v popise kurzu na stránkách ústředí) si vybavuji například nálezy Calamagrostis villosa, Lastrea limbosperma a Phegopteris connectilis. Mnohde nás provázely druhy jako Campanula latifolia, Eleocharis mamillata, Epipactis helleborine, Medicago sativa, M. falcata i M. x varia, Melampyrum arvense, Pyrola minor, P. rotundifolia a Orthilia secunda, Origanum vulgare, Trollius altissimus, Ranunculus arvensis .. Z dalších druhů nás zaujaly Asplenium viride, Blysmus compressus, Carex pseudocyperus, Cerinthe minor, Equisetum variegatum, Glyceria nemoralis, Linum catharticum, Lycopodiella inundata, Neottia nidus-avis, Veronica maritima nebo Vulpia myuros.

Kromě vyšších rostlin nás zaujaly také nálezy opálů apod. na polích, zkamenělých dřev na dně jednoho z vypuštěných rybníků, množství užovek u Pekelských rybníků aj. Kochali jsme se výhledy do krajiny a neopomněli jsme také ochutnat místní pivo, ke kterému nám po večerech hrávalo na kytaru několik účastníků kurzu, a nad kterým se debatovalo nejen o botanických tématech.

Příští kurz se uskuteční pravděpodobně v severních Čechách.

—————————————————————-
Text: Zuzana Mruzíková
Foto: Zuzana Mruzíková

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Floristické kurzy ČBS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.