Floristický minikurz Osoblažsko 2013 – krátký report

Ve dnech 7. až 9. června 2013 se uskutečnil floristický minikurz po Osoblažsku Moravskoslezské pobočky ČBS. Ačkoliv se těsně před počátkem kurzu odhlásilo poměrně dost zájemců o botanizování, nakonec na Osoblažsko přece jen zavítaly na tři desítky osob.

Navzdory nepříznivému počasí uplynulých dní a o nic příznivějšímu počasí po skončení kurzu, se dá říci, že vedení pobočky naplánovalo jeho termín optimálně. Rozděleni do tří skupin jsme postupně vyráželi automobily na jednotlivé exkurze po Osoblažsku a na dvě do jeho okolí.

Část luk sice byla posečena, ale i tak jsme se místy brouzdali po pás mokrou trávou. Okraje polí nezřídka hostily Aphanes arvensis a Papaver argemone, v doprovodu jiných plevelů – Centaurea cyanus, Lycopsis arvensis, Sherardia arvensis či Valerianella dentata. Byť nadmíru eutrofizované lužní, vodní a jiné mokřadní biotopy neoplývaly ani průměrnou druhovou pestrostí, o poznání zajímavější květenu jsme vídali v lemech acidofilních doubrav. Na několika narušovaných ploškách byl zaznamenán bohatý výskyt Aira caryophyllea tvořící nízké šedavé koberce, z nichž místy prosvítalo Filago lutescens, ve zde obvyklém doprovodu Scleranthus polycarpos a Veronica verna. Okraje lesů se často bělely Silene nutans a růžověly porosty Lychnis viscaria či Dianthus carthusianorum subsp. latifolius. Z významných druhů ověřených či nově nalezených na Osoblažsku jmenujme také Barbarea stricta na břehu rybníka při Slezských Pavlovicích, Dactylorhiza sambucina u Bučávky a u Liptaně, Euphorbia waldsteinii v pastvině nad obcí Víno, Limosella aquatica v rybničním břehu před Slezskými Pavlovicemi, Myosotis discolor v pastvinách kolem Vysoké (a také při exkurzi v okolí Janova), Peucedanum cervaria u Dívčího Hradu a mezi Bučávkou a Vínem, Phleum phleoides u Vína a Valerianella carinata u trati pod Fulštejnem u Bohušova či na hranici Osoblažska ve Městě Albrechtice neopomenutelnou, dnes výjimečnou, jednoletou kopřivu Urtica urens.

Při exkurzi v okolí Krnova byly pozorovány mj. Gladiolus imbricatus, Scabiosa ochroleuca a Trifolium alpestre, které se recentně na Osoblažsku již nevyskytují, a dále Iris sibirica, Laserpitium prutenicum, Salix rosmarinifolia, rostoucí také u rybníka Pitárno. Na stráních u Ježníku byly pozorovány Filago lutescens, Koeleria pyramidata a Phleum phleoides.

Za zmínku stojí také četněji hlášená Vulpia myuros, původně známá pouze z pískovny u Ostré Hory a z kolejiště v Krnově (na některých místech jsme mezi jinými travinami zaznamenali její bujné porosty, budící dojem, že zde byl druh doséván s nějakou travní směsí).

Mimo botanické rozhledy jsme byli obohacováni rozličnými zoologickými pozorováními – předně přítomností jeřábů popelavých (Grus grus), ochotnými komentáři k nalézaným houbám – doprovázejícím mykologem ing. Ledererem, anebo také návštěvami památek architektonických, jímž byl kupříkladu zámek ve Slezských Rudolticích.


Iris sibirica


Filago lutescens


Exkurze na lokalitu Víno.


Boletus reticulatus – hřib dubový


Aira caryophyllea

—————————————————————-
Text: Zuzana Mruzíková, David Hlisnikovský
Foto: viz fotokredity

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2013, Floristické minikurzy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.