Hanácké galeje vyšperkované skvostnou ostřicí aneb Copak roste v Hnojicích? – krátký report

V sobotu 1. června proběhla třetí letošní exkurze naší pobočky. Frontálního rozhraní a ranních dešťových přívalů se nezaleklo osm účastníků ani oba vedoucí (Dančák & Dvořák), společně jsme se sešli již s protrhávající se oblohou u hnojického kostela (obr.1).

Po jímavém úvodu o historii a urbanismu Hnojic jsme se vydali vstříc 10 km dlouhé trase, na níž jsme překonali Říčí potok, Tepličku, Oskavu a Benkovský potok (obr. 2). V intenzivně zemědělské krajině utvářené střídajícími se velkolány cukrové řepy (obr. 3) a ječmene jsme se zprvu pohybovali ladně, později s hendikepem bahnitých nánosů z mokrých polí – kus Hnojic si tak každý účastník nesl po celou trasu s sebou. O to více vynikl náročný výškový profil trasy, kdy jsme na deseti kilometrech překonali klesání šesti metrů (obr. 4–5).

Trasa z botanického pohledu gradovala ve směru Litovelského Pomoraví a my dychtivě očekávali, co nás kromě komárů ještě čeká. K dobrým nálezům jistě patřilo Thalictrum lucidum (obr. 6), Pseudolysimachion maritimum, Veronica montana, Carex riparia, C. cespitosa, Cucubalus baccifer, pobaveni jsme byli z Galium boreale, které rostlo jako plevel při okraji polí, radost přinesla řada nových lokalit Vulpia myuros, která proniká už i do Zábřežsko-uničovského úvalu.

Vrcholem exkurze se stal fytogeograficky výjimečný nález silně ohrožené Carex strigosa, která se až doposud regionu Hané a jejím úvalům nepochopitelně vyhýbala (obr. 7).

Ještě jednou děkujeme za účast a Hnojicím třikrát hurá!

Text a foto: Václav Dvořák

Foto 1. Hnojická náves, které dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Foto 2. Překonávání Benkovského potoka v kulisách lužního lesa.

Foto 3. Beta vulgaris Altissima group a ladný hanácký horizont.

Foto 4. Exkurzní skupina mezi hanáckými lány.

Foto 5. Botanici bok po boku.

Foto 6. Thalictrum lucidum při okrajích pokosených luk.

Foto 7. Carex strigosa nově nalezena také na severní Hané.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.