Mykologická exkurze v Moravskoslezských Beskydech – krátký report

V sobotu 13.10.2018 se uskutečnila poslední letošní exkurze pobočky – tentokrát zaměřená na houby. Ráno bylo dost chladné, to se však rychle změnilo v krásný, téměř letní den. V místě srazu v centru obce Bílá se sešlo v 9 hodin 13 zájemců o houby.

První nálezy byly uskutečněny hned v okolních parkových úpravách – líha nahloučená (Lyophyllum decastes), hnojník obecný (Coprinus comatus), tmavobělka rýhonohá (Melanoleuca grammopodia), šupinovka gumovitá (Pholiota gumosa) a další. Odtud se pak vyrazilo po plánované trase Bílá – Žarovjanka – Pod Javořinou – Myslíkovjanka – klauz Červík – Samčanka. Po krátkém stoupání nad hotelem Bauer vedla trasa již víceméně po vrstevnici.  I když obecně houby rostly velmi málo, v okolí cesty a blízko ní byly nalézány často. Podél trasy byly téměř všude kulturní smrčiny, pouze ojediněle doplněné přimíšeným bukem a jinými listnatými stromy.

Mezi nejzajímavější nalezené druhy patří ucháč čepcovitý (Gyromitra infula), václavka severská (Armillaria borealis), rudoušek uťatý (Rhodocybe gemina), hvězdovka brvitá (Geastrum pectinatum), outkovka různotvará (Antrodia heteromorpha), závojenka lesklá (Entoloma nitidum) a pro Moravskoslezské Beskydy doslova vzácnost – sluka svraskalá (Rosites caperata). Přestože exkurze nebyla zaměřena houbařsky, odnášeli si někteří účastníci i dost hub pro kuchyň. Exkurze byla ukončena okolo 14:30 v osadě Samčanka. Celkem bylo zaznamenáno 104 druhy vyšších hub.

Foto a text: Jiří Lederer

Foto 1. Nápadný ucháč čepcovitý (Gyromitra infula), výška plodnice může být až 30 cm.

Foto 2. Méně hojná a málo známá václavka severská (Armillaria borealis).

Foto 3. V Moravskoslezských Beskydech vzácná sluka svraskalá (Rosites caperata).

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.