Opustil nás botanik a ochránce přírody Josef Janeček

Na konci března, dne 21. 3., nás opustil v nedožitých 76 letech dlouholetý člen naší pobočky RNDr. Josef Janeček, CSc. Jako botanik „polyhistor“, zabývající se genetikou, molekulární biologií, fyziologií, ekologií i ochranou rostlin a jejich stanovišť, působil například v Ostravském muzeu, na Přírodovědecké fakultě UP v Olomouci, Ústavu experimentální botaniky AV ČR v Olomouci, Šlechtitelské stanici Hladké Životice a Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, především v CHKO Beskydy. Byl to také velký cestovatel se zálibou v tropech, kde i nějakou dobu žil. V Beskydech se až do posledních let věnoval monitoringu endemického taxonu západních Karpat – oměje tuhého moravského (Aconitum firmum subsp. moravicum), o kterém píše v nedávno publikovaném čísle časopisu Živa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.