Z Přerova – Předmostí po stopách mamutů do Lhotky – krátký report

V pořadí druhá pobočková exkurze roku 2017 směřovala do území Tršické pahorkatiny severozápadně od Přerova. Území mezi Přerovskou čtvrtí Předmostí a obcemi Čekyně, Lhotka a Žeravice je geologicky poměrně pestré, avšak po floristické stránce nepříliš prozkoumané. I přes, z počátku velmi sychravé počasí, se skupinka 13 účastníků exkurze vydala toto území v sobotu 20. května prozkoumat. Demonstrace nalezených rostlin se ujali Martin Dančák a Michal Hroneš a vydatně jim v tom pomáhali také další účastníci, zejména Zbyněk Hradílek a Bob Trávníček.

Trasa exkurze zpočátku sledovala naučnou stezku Předmostím až do pravěku s odbočkou na PP Na Popovickém kopci, poté mezi poli k lomu Žernava, několika vápencovým výchozům u silnice Přerov-Olomouc a nakonec se stočila směrem ke Lhotce, kde ležel jeden z hlavních cílů exkurze PP Lhotka u Přerova.

K zajímavým nálezům exkurze patřila řada polních plevelů, zejména drobná tráva tužanka tvrdá (Sclerochloa dura). Na okraji pole u lomu Žernava na nás čekalo překvapení v podobě trsu hořce křížatého (Gentiana cruciata). Podařilo se nám také ověřit výskyt jetelu bledožlutého (Trifolium ochroleucon) v PP Na Popovickém kopci. Naopak další rostlinný cíl exkurze, pomněnku různobarvou (Myosotis discolor), jsme i přes pečlivé hledání neobjevili.

——————
text: M. Hroneš
foto: J. Tkáčiková

Kosené mezofilní louky v PP Na Popovickém kopci.

Silně ohrožený hořec křížatý (Gentina cruciata) na zatravněném okraji pole. Uváděn je z blízkého vápencového lomu Na Žernově Č. Deylem.

Pohled na Přerov.

Úspěšné zdolávání terénních překážek na trase do PP Lhotka u Přerova.

Zkoumání skalních výchozů v PP Lhotka u Přerova.

Růže galská (Rosa gallica) v PP Lhotka u Přerova.

Pohled do údolí říčky Olešnice z PP Lhotka u Přerova.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2017. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.