Floristický minikurz v Horní Lipové (Rychlebské hory)

Poslední květnový víkend (26.–28. května 2017) proběhne v Horní Lipové na pomezí Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku třídenní floristický kurz. Je určen všem zájemcům o botaniku, nejsou tedy potřeba žádné speciální znalosti. Konkrétně půjde o poznávání cévnatých rostlin a mechorostů (případně hub) formou exkurzí v terénu. Účast na kurzu je zdarma a k jednotlivým exkurzím se lze připojit (a odpojit) i bez ohlášení.

Na výběr bude celkem 17 tras do bližšího (pohodlně dostupné pěšky) i vzdálenějšího okolí. Rychlebské hory jsou území botanicky poněkud opomíjené, avšak poměrně pestré, zahrnující biotopy od podhorských luk s řadou druhů vstavačovitých, sjezdovky s plavuněmi a opuštěné lomy s hruštičkovitými. Budeme se pohybovat v oblasti výskytu krystalických, místy dolomitických vápenců, fylitů, rul a amfibolitů. Poblíž Horní Lipové navštívíme např. údolí Vápenného potoka, Dlouhou dolinu, PP Louka na Miroslavi a NPP Jeskyně Na Pomezí. Dalšími navštívenými lokalitami budou např. nejvyšší kóta Rychlebských hor Smrk (1127 m), Ramzovské sedlo, Petříkov, údolí Ztraceného potoka, Nýznerovské vodopády, Sokolský hřbet a NPP Na Špičáku.

Výchozí bod bude u Penzionu Kovárna v Horní Lipové (50°13’27.809″N, 17°5’37.184″E). Začínat se bude vždy v 9:30 (kvůli příjezdu spojů) – v případě dřívějšího odjezdu na některé vzdálenější trasy to bude včas oznámeno. Plány tras na každý den a kontakty na vedoucí budou dostupné na webu MS pobočky ČBS a facebooku, pokud by se někdo chtěl připojit později během dne.

Pod hlavičkou Moravskoslezské pobočky České botanické společnosti kurz organizují Radim Hédl (Botanický ústav AV ČR) a Magda Zmrhalová (Vlastivědné muzeum v Šumperku), které můžete kontaktovat s dotazy.

Radim Hédl  rhe@centrum.cz, 777 292 243

Magda Zmrhalová  magda.zmrhalova@seznam.cz, 725 657 110

Vymezení území

Trasy exkurzí

 1. Vápenné údolí a Vápenný kopec (6 km)
 2. Dlouhá Dolina – Lví Hora – Oblý vrch (9,3 km)
 3. Louky na Miroslavi (3,4 km)
 4. Kopřivný a Smrčník (5 km)
 5. NPP Na Pomezí (5,4 km)
 6. Ztracené údolí – Přední Jílovec (5,5 km)
 7. Ramzová – sjezdovky (6,2 km)
 8. Petříkov (9 km)
 9. Smrk (12,9 km)
 10. údolí Ztraceného potoka (9,6 km)
 11. Stříbrný a Bučinský potok (14,3 km)
 12. údolí Lubiny (7,8 km)
 13. Červený potok (6,9 km)
 14. Křemenáč (10,9 km)
 15. Žulový vrch (6,4 km)
 16. Žulová – Studniční vrch – Pomezí (13,3 km)
 17. Velký a Malý Špičák (2,4 km)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.