Zemřel Zdeněk Vrubel

Zdeněk Vrubel

* 29. leden 1973 – † 31. říjen 2022

V nedožitých 50 letech tragicky odešel botanik a zcela neobyčejný environmentalista – Zdeněk Vrubel z Pazderné u Frýdku.

Svůj život zasvětil minimalizaci ekologické stopy dnešní konzumní společnosti, kterou v mnohém převyšoval, avšak nikdy se nad ni nepovýšil.

V počátcích znovuobnovení Moravskoslezské pobočky se účastnil setkávání a exkurzí, aktivně botanizoval od Jeseníků po beskydskou Babí horu, ve Slezských nížinách i na Valašsku a v raných badatelských letech se opakovaně vracel do milované Skandinávie. Zanechal po sobě herbářové sběry z let 1996–2012 v Ostravském muzeu, Těšínském muzeu a především v Muzeu Beskyd, kde také dříve spoluvedl muzeem pořádané vlastivědné exkurze. Mimo jiné právě tam na plno projevoval svůj široký rozhled, kterým ohromoval zvlášť v kontrastu se svým prostým zjevem.

David Hlisnikovský

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.