DĚJE SE JINDE: KAČENKA A INVAZKY

Bohužel i v dnešní době se stále setkáváme s lidmi, kteří na svých zahrádkách opečovávají invazní druhy rostlin, které se sem dostaly. Co hůř, někteří jsou původci jejich šíření. A tak si čas od času stále dokola klademe otázku, co by šlo ještě udělat. Jak to těm lidem vysvětlit, že si hřejí hada na prsou a že ty krásné kytičky mohou znamenat vážnou hrozbu pro diverzitu v krajině.

Byli bychom krátkozrací, kdybychom si mysleli, že v boji s těmito druhy něco zmůžeme, budeme-li je pouze likvidovat v terénu. Ne, že by se toho k dané problematice napsalo málo, ale zdá se, že to stále není dost. Odborné články veřejnost většinou bohužel neosloví, web AOPK ČR (http://invaznidruhy.nature.cz/) a všechny ty brožurky jsou cílené spíše na starší čtenáře, kteří mají snahu naslouchat, ale je zřejmé, že bychom svou pozornost neměli odvracet od mladších čtenářů. Neboť právě ti mnohdy dokáží zapůsobit na své rodiče a prarodiče a pomoci nám vysvětlit jim, v čem spočívá škodlivost jejich jednání. I to bylo pohnutkou vedoucí ke vzniku následujícího příspěvku nazvaného Kačenka a invazky.

Nestyďte se a šiřte prosím kam můžete – bude jen dobře, pokud si text najde cestu mezi pracovníky v EVVO.

Zuzana Mruzíková
mruzikova@seznam.cz
Správa CHKO Orlické hory, Dobrovského 332, CZ-516 01 Rychnov nad Kněžnou; e-mail: zuzana.mruzikova@nature.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Děje se jinde .... Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.