Exkurze do okolí Cakova a Nových Dvorů u Náměšti na Hané – krátký report

První pobočková exkurze roku 2018 byla vedena do severovýchodní části Drahanské vrchoviny v okolí Cakova. Exkurze se zúčastnilo 16 zájemců. Exkurze vedla z nádraží v Senici na Hané širokým obloukem přes osady Nové Dvory a Svatá Voda do Náměště na Hané. Hlavním cílem bylo pátrání po dvou regionálně vyhynulých druzích, plicníku úzkolistém (Pulmonaria angustifolia) a pomněnce úzkolisté (Myosotis stenophylla).

Ani jeden z těchto druhů se nám bohužel nepodařilo nalézt. Značná část exkurze se navíc ukázala být pouští. A to nejen kvůli velmi teplému počasí (na slunci bylo často i více než 30°C), ale také kvůli absenci zajímavějších druhů rostlin. Z nálezů tak lze zmínit jen čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis), lipnici cibulkatou (Poa bulbosa) a mochnu nitkovitou (Potentilla puberula).

text a foto: M. Hroneš

Foto 1. První část trasy nám zpříjemňovaly především kvetoucí třešně.

Foto 2. Čilimník řezenský (Chamaecytisus ratisbonensis).

Foto 3. Řídká doubrava u osady Svatá Voda, místo historického výskytu plicníku úzkolistého (Pulmonaria angustifolia).

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2018. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.