Floristický kurz České botanické společnosti v Přerově – skončil

V sobotu 16. července 2022 dospěl Floristický kurz České botanické společnosti v Přerově do svého závěru, kdy se z Přerova vypravili do svých domovin i poslední účastníci. V pátek 15. července probíhaly poslední exkurze a my jsme se vypravili na dendrologickou exkurzi, kterou vedl Z. Blahník v areálu Střední zemědělské školy Přerov s přesahem do městského parku Michalov. Krátký report následuje.

Ale předem se sluší poděkovat hlavním organizátorům kurzu z řad Moravskoslezské pobočky ČBS M. Hronešovi a Z. Hradílkovi za přípravu tras a trpělivou organizaci kurzu, ústředí ČBS za bezvadnou spolupráci při organizaci a taktickou podporu a také všem vedoucím za trpělivé vedení exkurzí. Také děkujeme účastníkům za zájem o květenu střední Moravy a věříme, že se jim floristický kurz v Přerově líbil a odvážejí si mnoho botanických zážitků z regionu Hané a přilehlých oblastí.

V pátek 15. července se vydali někteří zájemci na dendrologickou exkurzi do okolí ubytování při Střední zemědělské škole Přerov. V areálu školy se nachází mnoho dřevin, které jsme postupně prozkoumali.

Diskuze pod dubem červeným (Quercus rubra).

Bohatě plodící dub červený (Quercus rubra).

Měli jsme možnost pozorovat také některé nesprávné postupy ošetřování dřevin, které se podepíší na stavu jedince.

Před budovou jídelny roste majestátní jerlín japonský (Styphnolobium japonicum).

Účastníky exkurze velmi zaujal mladý morušovník bílý (Morus alba)…

… a to především pro dozrávající velmi chutné plodenství.

V trávníku u morušovníku jsme nalezli – sice nedendrologický objekt – ale zato krásně plodící nepůvodní jahodku indickou (Duchesnea indica).

Dřezovec trojtrnný (Gleditsia triacanthos) – mladý semenáček v trávníku pod rodičem.

V části areálu u parkoviště však na nás čekal největší objev exkurze – ořechovec srdčitý (Carya cordiformis) majestátní exemplář, jehož obvod kmene čítal 378 cm! Takový statný exemplář je patrně unikátem na území České republiky!

Ořechovec srdčitý (Carya cordiformis) pochází z východní části USA a na území České republiky se zřídka pěstuje.

Ořechovec srdčitý (Carya cordiformis) – pohled na list s plody.

Ořechovec srdčitý (Carya cordiformis) – detail plodů.

Po prozkoumání areálu střední zemědělské školy jsme se přesunuli do přilehlého městského parku Michalov, který byl založen z iniciativy okrašlovacího spolku v roce 1904 přeměnou bývalého lesa podle plánů významného zahradního architekta Františka Thomayera.

Jedná se o park, který kombinuje rysy francouzské parkové školy s volnější úpravou anglického stylu.

Centrální část parku Michalov.

Exkurzi jsme zakončili zpět v areálu Střední školy zemědělské, Přerov.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2022, Floristické kurzy ČBS. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.