Floristický minikurz Po úpatí Králického Sněžníku a Vrbenských rozsoch – krátký report

Ve spolupráci s Moravskoslezskou pobočkou ČBS a Botanickým ústavem AV ČR v Průhonicích proběhl ve dnech 14. až 16. června 2019 floristický minikurz s názvem „Po úpatí Králického Sněžníku a Vrbenských rozsoch“. Zúčastnilo se ho 24 dospělých účastníků, kteří prošli celkem 15 tras. Potvrdily se již známé lokality kriticky ohrožených a zákonem chráněných zdrojovek hladkosemenných (Montia fontana subsp. fontana) a vratiček heřmánkolistých (Botrychium matricariifolium). Našli jsme i nové lokality zdrojovek (prozatím určeno jako Montia fontana agg.).

Měli jsme radost, že se během jedné exkurze podařilo znovu po letech potvrdit jednokvítek velekvětý (Moneses uniflora). Z druhů silně ohrožených na Červeném seznamu nás mile překvapil poměrně hojný výskyt jetele kaštanového (Trifolium spadiceum)a hodně zaujal jistě přechodný nález pryskyřníku rolního (Ranunculus arvensis). Již odkvetlé jsme zastihli rostliny vstavače mužského znamenaného (Orchis mascula subsp. speciosa), zato lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum) stále ještě čekala na květ. Také jsme navštívili louky s dalšími zástupci orchidejí, jmenovitě pětiprstky žežulníku (Gymnadenia conopsea), prstnatce májového pravého (Dactylorhiza majalis subsp. majalis) a vemeníku dvoulistého (Platanthera bifolia). Poslední den kurzu se podařilo nalézt i prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), doložený dosud jen z blízkého okolí. 

Vedení tras se laskavě ujali M. Dančák, D. Hlisnikovský, M. Hroneš, P. Jiras, Z. Lukeš, P. Petřík a V. Taraška. Všichni nyní zpracováváme své nálezy, a tak se ke konci roku snad podaří zaplnit mezery na mapě rozšíření množství druhů na tomto krásném území s dosud hojnými květnatými loukami a prameništi. Výsledky budou publikovány formou vydání přílohy ke Zprávám Moravskoslezské pobočky ČBS. Děkujeme všem účastníkům kurzu za aktivní účast a majitelům Kralické chaty ve Stříbrnicích patří dík za laskavou péči.

Text a foto: Petr Petřík a Martin Mokrejš

Foto 1. Vratička heřmánkolistá (Botrychium matricariifolium).

Foto 2. Prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii).

Foto 3. Jednokvítek velekvětý (Moneses uniflora).

Foto 4. Pohled do rozkvetlé louky.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2019, Floristické minikurzy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.