Exkurze do Tršické pahorkatiny v okolí Velkého Újezda – krátký report

První letošní exkurze a zároveň pátá exkurze z cyklu „Tršickou pahorkatinou“ se uskutečnila 23. května 2020. Na místo srazu na vlakovou zastávku v Hlubočkách – Mariánském údolí dorazilo 15 účastníků včetně vedoucích Martina Dančáka a Michala Hroneše. Do cíle exkurze kvůli nevlídnému počasí, narůstající únavě i adrenalinovým zážitkům dorazilo jen účastníků osm. Exkurze vedla z velké části okrajem Vojenského újezdu Libavá, místy, která jsou pro veřejnost přístupná jen o víkendech.

Při stoupání z Mariánského údolí jsme na okraji acidofilních doubrav narazili na čilimník nízký (Chamaecytisus supinus) a okrotici dlouholistou (Cephalanthera longifolia). V samotném vojenském prostoru nás nejvíce zajímaly tankodromy a loučky na místech opuštěných střelnic. I přes značně neutěšený stav těchto stanovišť, jsme zde našli celou řadu vzácnějších rostlin, např. hadí mord nízký (Scorzonera humilis), kosatec sibiřský (Iris sibirica), ostřici Hartmanovu (Carex hartmanii), růži galskou (Rosa gallica), srpici barvířskou (Serratula tinctoria), tajničku rýžovitou (Leersia oryzoides), vrbu rozmarýnolistou (Salix rosmarinifolia) a další. Po opuštění vojenského prostoru jsme se proplétali pastvinami směrem k Velkému Újezdu. V mokřadní olšině na jedné z takových pastvin rostla poměrně početná populace kapradiníku bažinného (Thelypteris palustris). Z jeho dokumentace nás vyrušilo stádo zvědavých krav, které nás následně nahánělo po pastvině. Od prohlížení ostřice dvouřadé (Carex disticha) na další z pastvin nás opět vyrušilo stádo krav, tentokrát jsme alespoň byli dopředu varováni místním honákem. Poslední zajímavou rostlinou byl kozlík výběžkatý bezolistý (Valeriana excelsa subsp. sambucifolia) na břehu potůčku na okraji Velkého Újezda.

I přes velmi nepříznivé exkurzní podmínky jsme viděli poměrně velké množství zajímavých druhů. Doufejme, že účastníci exkurze na ni budou vzpomínat i poté, co usuší své promáčené oblečení a boty.

text: M. Hroneš, foto: A. Uvírová

Foto 1. Dokumentace první nalezené okrotice.

Foto 2. Okrotice dlouholistá (Cephalanthera longifolia).

Foto 3. Takové značky nás provázely po většinu exkurzní trasy.

Foto 4. Kosatec sibiřský (Iris sibirica).

Foto 5. Vrba rozmarýnolistá (Salix rosmarinifolia) vytváří na Libavé asi největší populaci v okolí Olomouce.

Foto 6. Zvědavé botaničky:)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2020. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.