Floristický minikurz Po úpatí Králického Sněžníku a Vrbenských rozsoch

14. až 16. červen 2019 (Pá–Ne)

Floristický minikurz Po úpatí Králického Sněžníku a Vrbenských rozsoch

společná akce MSP ČBS a Botanického ústavu AV ČR, v. v. i.

Organizuje Petr Petřík a Martin Mokrejš

Již tradiční třídenní floristický kurz se v letošním roce uskuteční na podhorských loukách v dosud málo systematicky studované oblasti. Zájmová oblast leží mezi NPR Králický Sněžník a Sokolským hřbetem a z polské strany ji ohraničuje rovnou několik typů chráněných území. Moravská oblast byla dosud ve stínu botanicky i zoologicky navštěvovanějších míst. Kromě druhově pestrých podhorských kostřavovo-trojštětových luk (běžně přes 40 druhů na 25 m2) nalezneme na vlhčích místech ještě plošně rozlehlé vlhké louky s pcháčem zelinným, p. potočním, skřípinou lesní nebo horská vlhká tužebníková lada s krabilicí chlupatou přecházející až v mokřadní vegetaci s přesličkou poříční, rákosiny a vegetaci vysokých ostřic, kde ještě místy rostou Dactylorhiza majalis. K nejcennějším patří vegetace podhorských pramenišť se všemi druhy mokřadních zdrojovek (Montia fontana subsp. fontana, M. f. subsp. amporitana a M. f. nothosubsp. variabilis). Na neúživných nebo druhotně ochuzených stanovištích jsou běžné suché podhorské a horské smilkové trávníky. Tam nebo jinde na loukách můžeme potkat bohaté populace Botrychium matricariifolium a B. lunaria spolu spopulacemi stovek Platanthera bifolia či menších počtů Gymnadenia conopsea subsp. conopsea a ojediněle i Orchis mascula subsp. speciosa.

Fytogeograficky zahrnuje území mezofytikum 73. Hanušovisko-Rychlebská vrchovina s přechody do oreofytika 96. Králického Sněžníku. Pole síťového mapování 5767 a 5867.

Místem srazu a ubytování je Kralická chata (Stříbrnice 16; GPS 50.1778531N, 16.9174169E, tel. 724 302 713), kde je možnost ubytování již od 150 Kč za noc (chatky) nebo ve zděné budově. Doporučujeme polopenzi za 405 Kč vzhledem k omezené možnosti stravování v místě. Do Stříbrnic jezdí autobus přímo od vlakového nádraží ze Starého Města pod Sněžníkem. Podrobnosti zde: www.kralickachata.cz. Nákup potravin doporučujeme realizovat cestou v Hanušovicích, příp. ještě ve Starém Městě (okr. Šumperk).

Zájemci nechť se hlásí P. Petříkovi e-mailem nebo telefonicky: petrik [zavináč] ibot.cas.cz; tel. 607 266 210.

Uveďte prosím:

  • vaše jméno a kontakt (nejlépe e-mail nebo telefon)
  • které dny se hodláte kurzu zúčastnit (kurz začíná v pátek 14. 6. ráno)
  • které noci (datum) a který ze dvou typů ubytování chcete rezervovat (lze přijet již ve čtvrtek)
  • zda budete mít k dispozici auto, které jste ochotni sdílet během kurzu

Termín pro posílání přihlášek je do 31. května. Pozdější přihlášky budou zohledněny bez záruky zajištění ubytování, ačkoli je ve Stříbrnicích možností dost. Přihlášeným budou zaslány podrobné informace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.