Floristický minikurz ve Slezských Beskydech a Jablunkovském mezihoří – krátký report

Ve dnech 22. až 24. června proběhl již tradiční floristický minikurz zaměřený tentokrát na cévnaté rostliny a mechorosty. Zavítali jsme do nejvýchodnější části ČR – do Slezských Beskyd a na Jablunkovsko. Místem srazu a ubytování byla základní škola v Písku, kde se scházelo kolem 15 zájemců o poznání místní flóry a bryoflóry. Průzkum krajinářsky zachovalého a biotopově pestrého území nám znepříjemňovalo jen počasí, protože takřka celý víkend intenzivně pršelo. Přesto se podařilo nově nalézt – i potvrdit na známých lokalitách – řadu vzácných a ohrožených druhů. Zaznamenány byly četné rekordy v podobě nejvýchodnějšího výskytu v rámci ČR u celé řady běžných druhů.

Nejcennější biotopy v území představují zachovalé kosené podmáčené a rašelinné louky a prameniště, kosené ovsíkové louky, zachovalé lesní komplexy, ale velmi zajímavá byla i flóra na sesuvu v Girové nebo na vápencích v okolí Třince včetně zarůstajícího odkaliště.

Ze vzácnějších a ohrožených druhů jsme zaznamenali Carex otrubae, Cephalanthera rubra, Dactylorhiza majalis, Drosera rotundifolia, Epipactis atrorubens, E. palustris, E. purpurata, Equisetum variegatum, Gladiolus imbricatus, Isolepis setacea, Luzula luzulina, Orchis mascula, Orobanche flava, Pedicularis sylvatica, Poa remota, Pyrola rotundifolia, Trifolium spadiceum, Triglochin palustris, aj.

Bohužel přes značnou snahu se nepodařilo ověřit lokalitu vratičky heřmánkolisté (Botrychium matricariifolium) na svazích Ostrého ve Vendryni, ani lokalitu starčku podalpského (Senecio subalpinus) v Bukovci.

Některé nálezy (zejména bryo) ještě čekají na potvrzení determinace. Kompletní výsledky se připravují k publikování v příloze Zpráv MSP ČBS a budou tak v brzké době přístupné všem zájemcům, kteří se minikurzu nemohli zúčastnit.

Text: J. Tkáčiková
Foto: A. Krausová, L. Nytra, M. Dyma, Z. Lukeš, J. Tkáčiková

Foto 1. Epipactis palustris

Foto 2. Pedicularis sylvatica

Foto 3. Gladiolus imbricatus

Foto 4. Drosera rotundifolia

Foto 5. Equisetum telmateia

Foto 6. Hypericum humifusum

Foto 7. Lepší část dne exkurze, kdy nepršelo.

Foto 8. Endemická pampeliška sect. Plastia ve Vendryni.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Exkurze a přednášky 2018, Floristické minikurzy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.